Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έμεινε με τη …«Χ» αρά η Γιανγκ Μπόις!

Goung

Στις καθυστερήσεις η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στο Europa League ισοφαρίστηκε σε 2-2 από τη Σεν Γκάλεν, χάνοντας κι άλλο πολύτιμο έδαφος.

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Σε νέα απώλεια βαθμών και μάλιστα στην έδρα της, υποχρεώθηκε η Γιανγκ Μπόις, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Σεν Γκάλεν (2-2) χάνοντας κι άλλο πολύτιμο έδαφος στο ελβετικό πρωτάθλημα.

Η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στο Europa League για ακόμη μία φορά φανέρωσε πολλές αμυντικές αδυναμίες, δεχόμενη το γκολ της ισοφάρισης στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Μπονιάκου.

Τον τέλειο … αιφνιδιασμό πέτυχε η Σεν Γκάλεν, η οποία ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 3’ με τον Μπουές, μεταφέροντας το άγχος στην πλευρά της Γιανγκ Μπόις.

Παρά την ψυχρολουσία του γρήγορου εις βάρος τους τέρματος, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 11’ βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Λεονάρντο Μπερτόνε, φέρνοντας στα ίσια το ματς.

Η γρήγορη ισοφάριση όπλισε με θάρρος τους παίκτες του Άντι Χούτερ, οι οποίοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία  των κινήσεων, πιέζοντας για το γκολ, που θα τους χάριζε την νίκη.

Η Γιανγκ Μπόις … «λυτρώθηκε» προσωρινά στο 91’ με τον Ντένις Ζακαρία να εκμεταλλεύεται μία στιγμή αδράνειας της άμυνας των φιλοξενούμενων. Ένα γκολ, όμως που δεν έμελλε να της χαρίσει τη νίκη, αφού η Σεν Γκάλεν ισοφάρισε στο 94’ με το Μονιάκου.