ΠΟΛΟ

Ελλάδα – Ισπανία 9-12: Έμεινε στην έκτη θέση η Εθνική

Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης επικράτησαν πιο δύσκολα από το τελικό σκορ και έτσι η Ελλάδα πήρε την 6η θέση στο Super Final του World League.

Την 6η θέση κατέλαβε τελικά η Εθνική μας ομάδα πόλο των Γυναικών στο 17ο World League Super Final, που ολοκληρώνεται σήμερα Σάββατο (19/6) στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε πολύ καλή εικόνα σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του τελευταίου της αγώνα κατάταξης, για τις θέσεις 5η-6η, απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανίας, που δεν είχε καμία σχέση με την πρώτη κόντρα τους στο τουρνουά, στη φάση των ομίλων. Η ελληνική ομάδα κόντραρε γερά τη σπουδαία αντίπαλό της, αλλά στα τελευταία λεπτά του αγώνα λύγισε και ηττήθηκε τελικά με 12-9, με τις Ίβηρες να παίρνουν την 5η θέση της παρηγοριάς.

Ένα κλασικό ντέρμπι του ευρωπαϊκού πόλο ήταν αυτό ανάμεσα στην Ελλάδα και την Ισπανία, με κλειστές άμυνες, δυνατές κόντρες, πολλές αποβολές, μέτριο παίκτη παραπάνω, λόγω της άμυνας στο λιγότερο και εναλλαγές στο σκορ. Η Εθνική έβρισκε πάντα τον τρόπο να ισοφαρίζει τις Ισπανίδες μέχρι και το 9-9, αλλά στα τελευταία λεπτά έχασε τη συγκέντρωση στην άμυνα και στην παίκτρια παραπάνω και οι Ισπανίδες βρήκαν τρόπο να το εκμεταλλευτούν και να πετύχουν τρία αναπάντητα γκολ παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 12-9.

Παίκτρια του αγώνα (MVP) αναδείχθηκε η Ισπανίδα Μάικα Γκαρθία με 4 γκολ. Κορυφαία της Εθνικής μας η Ξενάκη με 3 γκολ. Η Εθνική μας με την 6η θέση παίρνει χρηματικό έπαθλο 25.000 δολαρίων και η Ισπανία με την 5η 30.000.

ΕΛΛΑΔΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 9-12

Οκτάλεπτα: 1-2, 3-2, 4-4, 1-4.

ΕΛΛΑΔΑ (Τεό Λοράντος): Σταματοπούλου, Τσουκαλά 1, Τριχά, Ελευθεριάδου 1, Πλευρίτου Μ., Ξενάκη 3, Νίνου 1, Πάτρα, Σιούτη, Πλευρίτου Β., Πλευρίτου Ελ. 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σωτηρέλη.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Μιγκέλ Όκα): Εστερ, Μπαχ, Εσπάρ Α. 2, Ορτίθ, Ταραγκό, Ρουίθ 1, Εσπάρ Κλ. 1, Πένια, Φόρτσα 3, Αθνάρ, Γκαρθία 4, Λέιτον 1, Σάντσεζ.

Διαιτητές: Τσουζάκι (Ιαπωνία), Πέρις (Κροατία)