ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έκτο Λιγκ Καπ για τον Αυτοκράτορα (Videos)

Στις 27 Ιανουαρίου του 2019 η ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού κατέκτησε το έκτο Λιγκ Κπα στην ιστορία της χάρη στο 3-1 επί του Φοίνικα Σύρου.

Ο Ολυμπιακός αποτελεί, χωρίς καμία αμφιβολία, τον Αυτοκράτορα του ελληνικού βόλεϊ. Κάτι που φροντίζει να αποδεικνύει συνεχώς, με κάθε τρόπο. Όπως για παράδειγμα, το απόγευμα της Κυριακής, όπου το τμήμα Ανδρών κατέκτησε το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», επικρατώντας στον δεύτερο τελικό με 3-1 σετ του Φοίνικα Σύρου, μετά την εκτός έδρας νίκη με 1-3 κι έτσι πανηγύρισαν τον πρώτο τίτλο για τη φετινή χρονιά, με τη συνέχεια, φυσικά, να αναμένεται ακόμα καλύτερη. Να σημειωθεί, παράλληλα, ότι αυτό ήταν το 5ο σερί Λιγκ Καπ και 6ο συνολικά για την ομάδα του Πειραιά.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ νωθρά στο ματς, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ ακόμα και με 3-8 και 4-9. Ωστόσο, οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέβασαν την απόδοσή τους και, έχοντας σε καλή μέρα τον Ζουπάνη, που σκόραρε σερί πόντους, ισοφάρισαν σε 10-10. Με τον Θρύλο να περνάει για πρώτη φορά στο σκορ στο 15-14. Ωστόσο, στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να χάνουν τη συγκέντρωσή τους, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το σετ με 19-25.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένη. Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-3, ωστόσο στη συνέχεια ανέβασε «στροφές» και προηγήθηκε ακόμα και με 4 πόντους (11-7). Ο Φοίνικας, όμως, σταδιακά «ροκάνισε» τη διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 18-18. Οι Πειραιώτες, όμως, πήραν το προβάδισμα με 20-18 έπειτα από καρφί του Σμιτκαι τρομερό μπλοκ του Σμαραγδή. Στη συνέχεια, ακολούθησαν τρεις σερί πόντοι του Ράουνβερντικ για το 23-20, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ, ο Θρύλος προηγήθηκε με 11-8 της ομάδας της Σύρου, ωστόσο στη συνέχεια, το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο. Μεγάλος πρωταγωνιστής των Πειραιωτών στο εν λόγω διάστημα ήταν ο Νίκος Ζουπάνης, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε τους φιλοξενούμενους. Μέχρι το 22-22, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το σετ με 25-23, κατακτώντας τον τίτλο.

Το τέταρτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, μιας και ο Ολυμπιακός είχε ήδη κατακτήσει το τρόπαιο. Για την ιστορία, οι πειραιώτες πήραν το σετ με 25-21, πανηγυρίζοντας στο φινάλε μαζί με τον κόσμο τους.

Τα σετ: 3-1 σε 1.40 (19-25 (23’), 25-22 (27’), 25-23 (27’), 25-21 (23’)