ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Έκλεισε νικηφόρα την κανονική περίοδο

Με νίκη πέρασε ο Ολυμπιακός από την Νάουσα. Ο Θρύλος επικράτησε 26-23 του Ζαφειράκη για την 22η αγωνιστική. Ωστόσο ήταν μια «πύρρειος» νίκη, καθώς ο Σλαβούλιτσα εγκατέλειψε το ματς με τραυματισμό στο 16′. Έκλεισε νικηφόρα την κανονική περίοδο

Θέμα ποιότητας

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν καλά στο ματς. Με αποτέλεσμα να βρεθούν στο 6′ πίσω με δύο γκολ (3-1). Αλλά σιγά-σιγά, μέσα από την άμυνά τους, πήραν τα ηνία στο ματς. Βέβαια, στο ματς έφτασε στο 9′ για να ισοφαρίσει σε 3-3 ο Θρύλος. Ωστόσο με σερί 4-0 προηγήθηκε 5-3 με το γκολ του Γκρατζάν στο 11′. Επιπλέον, η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει. Ο Οστρούτσκο την έστειλε στα 3 γκολ (5-8, 19′), αλλά και τα 4 γκολ (7-11, 25′). Αλλά εκεί χάθηκε η συγκέντρωση, με αποτέλεσμα ο Ζαφειράκης να μειώσει σε 9-11 στο 27′. Με δύο γκολ προβάδισμα υπέρ του Θρύλου έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Νικηφόρο φινάλε

Πάλι με αφετηρία την άμυνα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμά του. Μιας και στο 37′ η διαφορά ανέβηκε ξανά στα 4 γκολ (13-17) με το γκολ του Παπαβασίλη. Όμως, τα λάθη δεν έλλειψαν. Το αποτέλεσμα ήταν η ομάδα της Νάουσας να πλησιάσει ξανά στο σκορ, 18-19 στο 44′. Μετά από ένα «νεκρό» διάστημα 4:30 λεπτών, ο Ολυμπιακός σκόραρε ξανά. Επίσης, στο 53′ κατάφερε να πάρει εκ νέου διαφορά 4 γκολ (20-24). Στο τελευταίο κομμάτι του ματς, οι «ερυθρόλευκοι» εμφάνισαν τις ίδιες αδυναμίες. Αλλά η άμυνα έδωσε τη λύση και το γκολ του Παπαβασίλη στο 59′, «κλείδωσε» τη νίκη (22-25). Έκλεισε νικηφόρα την κανονική περίοδο

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-6, 6-8, 7-11, 10-12 (ημιχ.), 12-15, 15-18, 18-20, 20-22, 21-24, 23-26.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Κ. Δεληγιάννης): Μπουρδάνος, Μπόλας 4, Τσουκαλάς, Τζουβάρας, Θεοδωρόπουλος, Μπουμπουλέντρας, Ρότζιος, Μισαηλίδης 3, Μπιλιούρης, Αποστολίδης 2, Γαλίτης, Μίλοβιτς 3, Λενός, Βαφείδης 6, Τσατσας 2, Λόλας 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Γραμματικός): Κοτανίδης, Βαμβακάρης, Ρούσος, Παπαβασίλης 4, Κουτουλογένης 1, Κανδύλας, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 2, Μπουρζέ, Πασσιάς 4, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούσκο 6, Γκράτζαν 4, Χάλαρης 3, Μπάουερ

Διαιτητές: Πατιός – Πήτας, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 0/1 – 1/1.