ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έκλεισαν νικηφόρα την κανονική περίοδο

Το πρώτο μέρος του φετινού πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ Γυναικών ολοκληρώθηκε. Πιο συγκεκριμένα, με τον Ολυμπιακό να καταλαμβάνει την πρώτη θέση. Ειδικότερα, για την 22η αγωνιστική επικράτησαν 96-52 της Δάφνης, στο κλειστό του Αγίου Δημητρίου. Έτσι πήραν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ. Έκλεισαν νικηφόρα την κανονική περίοδο

• Η MVP: Ελένη Σύρρα. Η Ελληνίδα γκαρντ ξεχώρισε καθώς σημείωσε 11 πόντους ως το 13′, με 2 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Μία ακόμα φορά που τα κορίτσια του Ολυμπιακού είχε +30 ασίστ, για την ακρίβεια 32, με μόλις 7 λάθη.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ντένια Ντέιβις-Στιούαρτ. Η πάουερ φόργουορντ της Δάφνης είχε 2 πόντους με 1/9 σουτ εντός παιδιάς, αλλά και 2 λάθη.
  • THE POINT: Το δυναμικό ξεκίνημα στο ματς από τις «ερυθρόλευκες» με το +17 (21-4) στο 8′ ξεκαθάρισε από νωρίς το τοπίο.

Νικηφόρο φινάλε

Με μεγάλη σοβαρότητα άρχισαν οι «ερυθρόλευκες» το ματς. Μιας και στο 8′ βρέθηκαν μπροστά με +17, 21-4. Έχοντας στο πρώτο δεκάλεπτο 5/6 αιφνιδιασμούς. Η Σύρρα ήταν εξαιρετική και έγινε η πρώτη διψήφια του Ολυμπιακού στο 13′, με το σκορ στο 30-11. Καθώς η Ελληνίδα γκαρντ είχε 11 πόντους με (4/4β., 2/2διπ,, 1/1τρ.). Αν και Δάφνη μείωσε στους 12 (18-30) στο 15′, τα κορίτσια του Νίκλα επέβαλλαν το ρυθμό τους. Με το τρίποντο της Σταμολάμπρου βρέθηκαν στο +20 (27-47).

Επιπλέον, στο τρίτο δεκάλεπτο μετά το 24′ δεν δέχθηκαν καλάθι. Έτσι, με σερί 13-0 στο διάστημα αυτό το 34-55 έγινε νταμπλ σκορ (34-68). Ακόμη, στην τελευταία περίοδο η διαφορά ανέβηκε και άλλο. Πιο συγκεκριμένα, η Γκούσταφσον την έστειλε στους 42 (78-36) στο 33′. Η μέγιστη τιμή της, επιπλέον, ήταν το +47 (44-91) στο 38′ με το καλάθι της Βαμβακά. Όμως, το μόνο που άλλαξε ήταν η τελική διαφορά για τις κοπέλες του Θρύλου, που έπεσε στους 44 πόντους. Έκλεισαν νικηφόρα την κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 9-23, 29-49, 34-68, 52-96.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.