ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Έκανε το πρώτο βήμα ο Θρύλος

Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση ο Ολυμπιακός επικράτησε με 23-15 της ΑΕΚ στο κλειστό του Ρέντη, στον πρώτο τελικό της Handball Premier και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος.

Προβάδισμα με 12-6 στο ημίχρονο
Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα ξεκίνησε το αγώνα με συγκέντρωση και σοβαρότητα. Σωστή αμυντική λειτουργία κράτησε τους φιλοξενούμενους στο μηδέν για περισσότερα από πέντε λεπτά. Ο Τσίλης στο 3:06 άνοιξε το σκορ και στην αμέσως επόμενη φάση, μετά από απόκρουση του Τσιλιμπάρη, ο Σανίκης έφυγε στην κόντρα και έκανε το 2-0. Με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, το σκορ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο 5-3, χάρη στα τέρματα των Λέμος και Τζηρά. Διατηρώντας υψηλό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 8-4, στο 20:51, με έξυπνη εκτέλεση του Πέτρου Κανδύλα. Με το επιμέρους 4-2 στα επόμενα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 12-6 υπέρ του Ολυμπιακού.
Άνετα το 1-0 στη σειρά
Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Σανίκης έδωσε «αέρα» επτά γκολ στον Ολυμπιακό, για πρώτη φορά στο παιχνίδι (13-6). Διατηρώντας τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού στον αγώνα οι Πειραιώτες προηγούνταν με συν οκτώ (18-10), με γκολ του Μπούμπαλο, στα μισά του δεύτερου ημιχρόνου, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στην ΑΕΚ, να αμφισβητήσει την ανωτερότητα τους. Κλέψιμο του Τσίλη, στο 19:22, που έφυγε σε μια ακόμα «ερυθρόλευκη» κόντρα κάνοντας το 20-12 μόνος του απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ο Ρέινα σταμάτησε το 3-0 σερί που έτρεξε η ΑΕΚ, κάνοντας το 21-15 στο 23:33 και ο Άρσις στη συνέχεια αποκρούει πέναλτι διατηρώντας το συν έξι για τους πρωταθλητές. Το τελικό 23-15 έδωσε το προβάδισμα με 1-0 στον Ολυμπιακό, στην σειρά των τελικών, που κρίνεται στις τρεις νίκες. Ο Δημήτρης Τζηράς ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με πέντε τέρματα. και ακολούθησαν Μπούμπαλο και Τσίλης με τέσσερα και τρία αντίστοιχα. Επόμενη αναμέτρηση των δυο ομάδων την ερχόμενη Τρίτη (21/5), στο ΟΑΚΑ.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 2-3, 5-3, 7-4, 10-6, 12-6 (ημ.), 14-8, 16-10, 18-11, 20-12, 21-15, 23-15

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 1, Κανδύλας 1, Σανίκης 3, Μπούμπαλο 4, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης, Τσίλης 3.ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Ροζσαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 2, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου, Δομπρής, Μυλωνάς, Νταρσουλάντ, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα 2.