Εκανε το καθήκον του

Με ψηλά το κεφάλι και μία εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο αποχαιρέτησε ο Ολυμπιακός την Ευρωλίγκα ,επικρατώντας με 99-74 της Νταρουσάφακα στην τελευταία αγωνιστική της διοργάνωσης. Γουίλιαμς Γκος,Γουέμπερ,Μιλουτίνοφ και Λε Ντέι οι κορυφαίοι για την ομάδα του Μπλατ.

O Oλυμπιακός ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι με τη Νταρουσάφακα να μπαίνει πολύ δυνατά να είναι εύστοχη και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ ήλεγχε το ματς μετά το 8-8 του πρώτου πενταλέπτου(8-13).
Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με ένα 8-0 για το 16-13 ,αλλά οι Τούρκοι με τρία τρίποντα(4/7 στην πρώτη περίοδο)και τους γηπεδούχους να μοιάζουν χαμένοι(μόλις τρία ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο), προηγήθηκαν με 20-28.
Τα πράγματα όλο και πήγαιναν χειρότερα για τους “Ερυθρόλευκους” οι οποίοι ήταν πολύ άστοχοι στην επίθεση και κάκιστοι στην άμυνα με τον Κιντ, απο πλευράς Νταρουσάφακα να κάνει πάρτι. Η διαφορά έφτασε έφτασε και στο +11(24-35) με το ήδη παγωμένο ΣΕΦ να είναι ακόμα πιο παγωμένο.
Οι “Ερυθρόλευκοι” έψαχναν ξέσπασμα και το βρήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Με Λε ντέι και Μιλουτίνοφ σε πρώτο πλάνο να έχουν απο 12 πόντους και τον Τουπάν να κάνει το Βuzzer της βραδιάς, ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά με 45-44.
Στην τρίτη περίοδο εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός που πρέπει σαν ομάδα επιπέδου. Σφιχτή άμυνα σωστές επιθετικές επιλογές,από τον Γουίλιαμς Γκος, και κάπως έτσι η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει φτάνοντας στο 75-56 για την 3η περίοδο.
Η “ερυθρόλευκη” ένταση δεν έπεσε ούτε στην 4η περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι εξαιρετικός σε όλες τις γραμμές με τα αξιοσημείωτα της υπόθεσης να είναι η επιστροφή του Αγραβάνη αλλά και η παρουσία του Ποκουσέβσκι, με το νεαρό σέρβο να παίρνει προσπάθειες αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι.. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 99-74.

Ολυμπιακός: Γουέμπερ 13, Γουίλιαμς-Γκος 18 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Τουπάν 4, Μιλουτόνοβ 16 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 4, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης 3, Ποκουσέβσκι, Αγραβάνης 3, Μπόγρης, ΛεΝτέι 16 (10/10 βολές).
Νταρουσάφακα: Οζμιζράκ 8 (1), Μπαϊγκούλ 9 (3), Κοσούτ 4, Ντεμίρ 12 (1), Κιντ 10 (2), Οζντεμίρογλου, Σαβάς 5, Ντάγκλας 6, Ντίμπλερ, Έβανς 11 (1), Έρικ 9.