Eκανε το χρέος του

Ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του… Επιβλήθηκε στο άδειο (λόγω τιμωρίας) ΣΕΦ του Ρεθύμνου με 90-72, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της STOIXIMAN.GR Basket League. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι έκανε το ντεμπούτο του με την “ερυθρόλευκη” φανέλα ο Κάιλ Γούλιντζερ.

Η άμυνα ζώνης των Κρητικών δημιούργησε επιθετικό πρόβλημα στον Ολυμπιακό και δεν του επέτρεψε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Παρόλα αυτά, η ομάδα μας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 21-19, ενώ στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου πήρε μια διαφορά 6π. (28-22) βασιζόμενη επιθετικά στον Δημήτρη Αγραβάνη. Το Ρέθυμνο, όμως, δεν εγκατέλειψε την μάχη…. Συνέχισε να σουτάρει με εντυπωσιακά ποσοστά από την γραμμή των 6.75μ. (είχε 7/14 στο πρώτο μέρος)  και κατάφερε να προσπεράσει με 4π. (35-39, στο 19′). Τελικά με ένα σερί 4-0 (δια χειρός Στρέλνιεκς και Μιλουτίνοφ) οι “ερυθρόλευκοι” ισοφάρισαν σε 39-39.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” ναι μεν βρήκαν λύσεις στην επίθεση (κυρίως από τον Μπράιαν Ρόμπερτς), ωστόσο, δεν κατάφεραν να καλύψουν τα αμυντικά κενά τους. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Νίκου Βετούλα, οι οποίοι “κρατήθηκαν” κοντά στο σκορ (66-62, στο 29′). Κάπου εκεί, όμως, ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση για τους φιλοξενούμενος… Με πιεστική άμυνα και ένα επί μέρους σκορ 15-3, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς στους 16π. (81-65, στο 34′) και ουσιαστικά “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-19, 39-39, 69-65, 90-72

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 9(4 ριμπ.), Στρέλνιεκς 12(1), Πρίντεζης 6(6 ριμπ.), Παπανικολάου 7(6ριμπ., 2 ασ.), Ρόμπερτς 18(3 τρ., 4 ριμπ., 6 ασ.), ΜακΛιν 7, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 7(1), Μπόγρης, Τόμπσον 16(3τρ., 2 ασ.), Γουίλτζερ.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 12(1), Κόττας 1, Μούντι 5(1), Άρμστέντ 13(3),  Γκούντγουϊν 11(2), Μέντλοκ 4, Χριστοδούλου 7, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5(1), Ρόμπερτσον 14(2)