Έκανε το 1-0 σε 70 λεπτά

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το πρώτο ματς των ημιτελικών της Volley League Γυναικών. Καθώς τα κορίτσια του Ολυμπιακού κυριάρχησαν στο ματς με τη Θέτιδα. Διότι οι «ερυθρόλευκες» είχαν από την αρχή τον έλεγχο. Έτσι επικράτησαν άνετα με 3-0 σετ σε μία ώρα και δέκα λεπτά. Επομένως το Σάββατο (6/4, 19:00) θα πάνε στη Βούλα για να τελειώσουν τη… δουλειά. Έκανε το 1-0 σε 70 λεπτά.

Άνετο προβάδισμα

Πράγματι, το πρώτο σετ είχε ενδιαφέρον. Καθώς οι κοπέλες του Ολυμπιακού είχαν από την αρχή του προβάδισμα. Ειδικότερα, με 3 σερί πόντους της Μλεΐνκοβα βρέθηκαν στο 11-7. Επιπλπεον, μετά το 12-11 οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν… γκάζι. Με μπλοκ και επίθεση του Κούμπουρα ξέφυγαν 16-11. Ακόμα ένας πόντος από την Ελληνο-Σέρβα  διαγώνιο (20-14), ενώ το μπλοκ της Εμμανουηλίδου έφερε το 22-14. Για να κλείσει το σετ με τον άσσο της Κούμπουρα για το 25-14, με «ερυθρόλευκο» σερί 7-0. Για την ακρίβεια, ο Θρύλος πήρε 16 πόντους από επίθεση, με το εξαιρετικό 64% (16/25).

«Ερυθρόλευκη» ανωτερότητα

Όμως κάτι ανάλογο συνέβη και στο δεύτερο σετ. Μια και μετά το αρχικό 3-3, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 και με δύο διαδοχικούς πόντους της Φαριόλ (μπλοκ και πρώτο χρόνο), έκανε το 6-3. Επίσης η Καράρο με μπλοκ έκανε το 11-6. Ακολούθως με το μπλοκ της Μλεΐνκοβα η διαφορά πήγε στους 6 (13-7). Επιπλέον, η διαφορά είχε «κλειδώσει» στους 5-6 πόντους, σταθερά. Επιπρόσθετα, με σερί 3-0 και τους πόντους από Νίζετιχ (2) και Μλεΐνκοβα, ο Θρύλος πήγε στο +7 (21-14). Καθώς τα κορίτσια της Θέτιδας έκαναν ορισμένα λάθη, το 2-0 ήρθε απολύτως λογικά. Όταν η Νίζετιχ με άσσο έφερε το σετ μπολ (24-15), για να το τελειώσει με μπλοκ η Καράρο (25-15).

Εύκολα το 1-0

Βέβαια στο τρίτο σετ η Θέτις ήταν πιο ανταγωνιστική. Καθώς έβαλε… δύσκολα στον Ολυμπιακό. Πιο συγκεκριμένα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν ως το 6-6, αλλά με δύο σερί μπλοκ της Εμμανουηλίδου έγινε το 9-6. Μετά η Ελληνίδα κεντρική, με πρώτο χρόνο, το 11-7. Αλλά η ομάδα της Βούλας αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 16-15. Ωστόσο εκεί οι «ερυθρόλευκες» γύρισαν τον… διακόπτη. Ειδικά η Κούμπουρα που ισοφάρισε, ενώ με μπλοκ έκανε το 17-16. Για να δώσει το +2 με πλασέ (19-17). Ακολούθως η Καράρο με πλασέ έκανε το 20-17. Όπως και το 23-18. Για να τελειώσει το σετ (25-20) και το ματς (3-0 σετ) από την Νίζετιχ. Έκανε το 1-0 σε 70 λεπτά.

Τα σετ 3-0 σε 1.10: 25-14, 25-15, 25-20

• 1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-14, 25-14
  • 2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-15
  • 3ο σετ: 8-6, 15-16, 21-18, 25-20

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλου και της Θέτιδας Βούλας από 5 άσσους, 28 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 10 (8/15 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 33% άριστες), Καράρο 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 18 (15/26 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Φαριόλ 10 (7/9 επ., 3 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 13 (12/25 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 50% υπ. – 25% άριστες)

ΑΣΠ Θέτις (Μανώλης Σκουλικάρης): Όλσον 1 (1/1 επ.), Χέιντεν 5 (3/17 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 50% άριστες), Οκάρο 14 (13/30 επ., 1 άσος), Σιρίνινα 6 (4/16 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 5 (3/18 επ., 2 άσοι, 44% υπ. – 28% άριστες), Παπαγεωργίου 3 (3/12 επ.) / Μανιατογιάννη (λ., 75% υπ. – 67% άριστες), Διόλη 1 (1/1 επ.), Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου 1 (0/3 επ., 1 άσος, 50% υπ.)