Εκανε τη δουλειά με ….τρεις ροπαλιές στο “Γηραιό”

Παίζοντας όσο έπρεπε  και όντας ουσιαστικός, ο Ολυμπιακός πέτυχε την 15η νίκη του στο Πρωτάθλημα με το εμφατικό 3-0 επί του Ηρακλή. Σκόρερ οι Βιάνα,που πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα “ερυθρόλευκα” , Ελ Γιουνούσι και Φορτούνης.

Ο Μπέντο ξεκίνησε με τερματοφύλακα τον Καπίνο,ενώ από δεξιά προς αριστερά βρέθηκαν οι Φιγκέιρας,Μποτία,Βιάνα,Ντε Λα Μπέγια. Στη μεσαία γραμμή οι Ρομαό,Μάρτινς και μπροστά τους ο Φορτούνης. Αριστερά ο Σεμπά και δεξιά ο Ελ Γιουνούσι με τον Ιντέγε μοναδικό προωθημένο.

Οι Πρωταθλητές επιβεβαίωσαν το …η καλή μέρα από το πρώι φαίνεται με το κόρνερ του Σεμπά και τον Βιάνα να πετάγεται στην “καρδιά” της άμυνας και να σκοράρει το παρθενικό του γκολ με τα “ερυθρόλευκα” μόλις στο 3.

Ο Ηρακλής προσπαθούσε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις εκμεταλλευόμενος την άνοδο των ακραίων μπάκ του Ολυμπιακού, πιέζοντας ψηλά, ωστόσο στο 15, ο Σεμπά έκανε μία απίστευτη χορευτική ενέργεια αποφεύγοντας τον Κούρο, κινήθηκε προς το τέρμα του Χουάντερσον, ένκανε το σουτ, αλλά ο Κίπερ του Ηρακλή μπλόκαρε.

Στο 32, ο Ολυμπιακός απείλησε με την ωραία ενέργεια και τον Φορτούνη να συγκλίνει προς τον άξονα σουτάροντας με δύναμη ,αλλά ο Χουάντερσον έδιωξε με τα ακροδάχτυλα.

Με άξονα τον Σεμπά που συχνά-πυκνά άλλαζε με τον Ελ Γιούνούσι, ο Ολυμπιακός ήταν απειλητικός με τον Βραζιλιάνο στο 34, να βγάζει σέντρα από δεξιά και τον Στάμου να προλαβαίνει το Νορβηγό, ενώ ένα λεπτό μετά έκανε σούτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Στο 37,θα μπορούσε να γίνει το 2-0 ,αλλά ο Φορτούνης έκανε σουτ που μπλόκαρε ο Χουάντερσον.

Το 2-0 έγινε στο 42, όταν ο Μάρτινς έβγαλε στον Φιγκέιρας που έκανε το Overlap από δεξιά, που με τη σειρά του έβγαλε σέντρα και ο Ελ Γιουνούσι σκόραρε για το 2-0.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά κεφάτος και στο 54, ο Φορτούνης έκανε το 3-0 όταν ουσιαστικά ο άσος των Πειραιωτών πήρε το ριμπάουντ απο την απόκρουση του Χουάντερσον στο σουτ του Ιντέγε.

Ο Καπίνο, που στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα ήταν θεατής, αντέδρασε τέλεια στο σουτ του Περόνε στο 61, διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ, όπως και στο 65, όταν πρόλαβε στην έξοδο τον Αργεντίνο του Ηρακλή, αλλά και στο 69 στην κεφαλιά εξ επαφής του Κούρου διώχνοντας ενστικτωδώς με τα πόδια, ενώ ένα λεπτό πρίν από το λάθος του κίπερ του Ολυμπιακού σε έξοδο και πάλι ο Κούρος έπιασε κεφαλιά ,αλλά πριν η μπάλα πάει στα δίχτυα, ο Μποτία έδιωξε.

Εν κατακλείδι, ο Ολυμπιακός  πήρε μία  εύκολη νίκη   και βαδίζει ακάθεκτος για το 44ο Πρωτάθλημα ,έχοντας για ακόμα ένα ματς κορυφαίο τον Σεμπά ,ενώ θετικότατο ήταν και τοντεμπούτο ,ως βασικού , του Ρομαό σε ρόλο αντί -Μιλιβόγεβιτς.

Ολυμπιακός: Καπίνο,Ντε Λα Μπέγια-Φιγκέιρας,Μποτία,Βιάνα,Ρομαό, Ελ Γιουνούσι(72 Μανθάτης) ,Φορτούνης(77’Μάριν), Σεμπά,Μάρτινς(59 Ανδρούτσος), Ιντέγε

Ηρακλής:Χουάντερσον,Σαραμαντάς,Στάμου,Ρούσσος(80 Κυνηγόπουλος),Αγγελόπουλος(61′ Πασάς),Δώνης,Τζανετόπουλος,Κούρος, Μοντέιρο Αργυρόπουλος,Περόνε(67 Μπαστακός)