Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Έκανε «σεφτέ» με ανατροπή η Ναντ

Την πρώτη τους νίκη στην Ligue1 πανηγύρισε η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού επικρατώντας εnτός έδρας της Τουλούζ με 3-1 για την τέταρτη αγωνιστική.

Τη χαρά της νίκης γεύτηκε για πρώτη φορά στο φετινό γαλλικό πρωτάθλημα η Ννατ. Η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού για τη φάση των ομίλων του Europa league, αν και παρουσίασε πολλά αμυντικά κενά και βρέθηκε πίσω στο σκορ, εντούτοις κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 3-1 κάνοντας ανατροπή στο δεύτερο μέρος.
Η Ναντ έπαιξε με 3-4-3. Με τους Καστελέτο, Ζιρότο και Παλουά τριάδα στα στόπερα. Με τους Φάμπιο, Μουτουσαμί, Τσιριβέγια και Μερλέν στο κέντρο σε τετράδα. Και με τους Σιμόν, Κοκό και Γκεσάν (στην κορυφή) στην επίθεση.

Η ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ μπήκε με πιο επιθετικό πνεύμα στην αναμέτρηση, αφού είχε δοκάρι με τον Μουτουσαμί, μόλις στο 12’.
Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον έβδομο όμιλο του Europa League είδε την Τουλούζ να προηγείται μόλις στο 15’, με γκολ του Αμπουκλάλ.
Ανατροπή μέσα σε 11 λεπτά!
Η Ναντ μπήκε στο δεύτερο μέρος αποφασισμένη να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να γυρίσει το ματς. Το κατάφερε μέσα σε… 11 λεπτά! Μάλιστα, όχι απλώς ισοφάρισε και προηγήθηκε, αλλά κατάφερε να φτάσει και τον δείκτη του σκορ στο 3-1, πετυχαίνοντας σε αυτό το μικρό διάστημα, κατά το οποίο η Τουλούζ… κατέρρευσε, τρία γκολ. Μόλις 5 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να μπουν ξανά στο ματς! Συγκεκριμένα, στο 50’! Σε εκείνη τη φάση ο Σιμόν σέντραρε για το κεφάλι του Γκεσάν και εκείνος δεν… λάθεψε, κάνοντας με κεφαλιά το 1-1 για τη Ναντ!

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν και δεύτερο… δωράκι, για την Τουλούζ! Μέσα σε 6 λεπτά, από το 50’ μέχρι το 56’, έφεραν… ανάποδα το παιχνίδι και πήραν προβάδισμα! Αυτή τη φορά ο Γκεσάν έγινε δημιουργός και σέντραρε για το κεφάλι του Μοχάμεντ, ο οποίος πήδηξε ψηλότερα από όλους και εκτέλεσε, κάνοντας το 2-1 για τη Ναντ.

Να που η ομάδα του Κομπουαρέ έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να φέρει το ματς στα μέτρα της… Αλλά δεν σταμάτησε εκεί! Με τον Σιμόν κατάφερε να βρει και τρίτο γκολ και μάλιστα μέσα σε άλλα 5 λεπτά! Σε σύνολο 11 λεπτά, δηλαδή, η Ναντ έβαλε τρία γκολ και έτσι στο 61’ προηγήθηκε με 3-1. Το τρίτο γκολ, του Σιμόν, εξετάστηκε στο VAR για οφσάιντ, αλλά μέτρησε κανονικά…

Με αυτό τον τρόπο, η Ναντ κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι και να μην απειληθεί, μέχρι το φινάλε, πανηγυρίζοντας τη νίκη, η οποία τις δίνει μερικές θέσεις στη βαθμολογία. Ανέβηκε, έστω προσωρινά, στην ένατη θέση, με 5 βαθμούς σε 4 ματς.

Ναντ (Αντουάν Κομπουαρέ): Λαφόν, Παλουά, Ζιρότο, Καστελέτο, Μουτουσαμί (46’ Μπλας), Φάμπιο (59’ Κορσιά), Τσιριβέγια, Μερλέν (74’ Απιά), Σιμόν (80’ Ντουσέ), Γκεσάν, Κοκό (46’ Μοχάμεντ).