ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έκανε …πλάκα ο Θρύλος

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού την εξ’ αναβολής αναμέτρηση με τα Χανιά συντρίβοντάς την κρητική ομάδα με 90-52 στο ΣΕΦ

Επίδειξη ανωτερότητας πραγματοποίησε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού απέναντι στα Χανιά τα οποία και διέσυρε με το εμφατικό 90-52 στο ΣΕΦ σε εξ’ αναβολής παιχνίδι φτάνοντας στη 15η σερί νίκη της!

Με εικόνα Πρωταθλητή μπήκαν οι «ερυθρόλευκες» στο παρκέ και αυτό φάνηκε περίτρανα  από τα πρώτα λεπτά Το 13-2 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου ήταν ενδεικτικό. Και για να έρθει αυτό, ο Θρύλος έπαιξε πάρα πολύ μέσα από τη ρακέτα, με τη Ρουθ Χάμπλιν.

Το πρώτο τρίποντο από την Τόλφρι, στο 2:50, έστειλε τη διαφορά και στο +16, στο 20-4.

Ο έλεγχος των ριμπάουντ έκανε πολύ πιο εύκλολο το έργο των απικτριών του Μά<ρτινς Ζίμπαρτς, οι οποίες επέβαλαν έναν  δαιμονιώδη ρυθμό βγάζοντας τρομε΄ρες συνεργα΄σιες και πολλούς αιφνιδιασμούς. Κάπως έτσι η πρώτη περίοδος βρήκε τον Ολυμαπικό να προηγείται με το εκκωφαντικό 26-7

Στο ίδιο μήκος κύματος και το δεύτερο δεκάλεπτο, Ο Ζίμπαρτς έκανε αλλαγές, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε περισσότερες παίκτριές του, ανακατεύοντας και την «τράπουλα» για να δώσει στην ομάδα του φρεσκάδα σε μυαλό και πόδια.

Το 33-17 στο 6’ του δευτέρου δεκαλέπτου σήμανε την επαναφορά του σκορ στην… κανονικότητα. Με τη Σπυριδοπούλου και τη Σταμολάμπρου να δίνει λύσεις στην ομάδα, στο επιθετικό κομμάτι, αλλά και με τις Σύρρας και Δίελλα να παίζουν καλή άμυνα, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν το σκορ στα επίπεδα του 422024

Ανάλογη ήταν η εικόνα του Θρύλου και στη Τρίτη περίοδο. Με μότο την πολύ πιεστική άμυνα και με πρώτη σκόρερ του ματς και του Ολυμπιακού σε εκείνο το σημείο την Τόλφρι, η ομάδα του Ζίμπαρτς άρχισε να παίρνει ξανά λύσεις και να βρίσκει καλάθια, τα οποία στερήθηκε στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός αύξησε την πίεσή του στην άμυνα και παρότι τα μαχητικά Χανιά έψαχναν τρόπο να απεγκλωβιστούν από αυτή την πίεση, δεν τα κατάφερναν… Η τεχνική ποινή στον Μάρτινς Ζίμπαρτς, στο 3:27 πριν το φινάλε του 10λέπτου και το πλεονέκτημα που πήραν εκεί τα Χανιά, δεν έφεραν αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να αμύνεται σωστά και με κάθε καλή άμυνα, να φτιάχνει προϋποθέσεις για να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο! Αυτό του έδωσε εκ νέου πλεονέκτημα, για να κρατήσει ψηλά τη διαφορά του.

Με 62-35 στο τρίτο δεκάλεπτο, έκανε το τέταρτο «διαδικαστικό», θα έλεγε κανείς…

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να αποδίδει όμορφο μπάσκετ και στην τέταρτη περίοδο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμη και στο +34 (74-40). Το παιχνίδι είχε κριθεί και το τελικό __ καταδεικνύει τη μεγάλη ανωτερότητα του Ολυμπιακού, απέναντι σε μια μαχητική ομάδα.