ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έκανε .. πλάκα ο Θρύλος!

Πανεύκολα και με εκπληκτική εμφάνιση ο Ολυμπιακός ζευγάρωσε τις νίκες του στο νέο πρωτάθλημα επικρατώντας 3-0 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο κλειστό του Ρέντη.

Σε …περίπατο μετέτρεψε η εκπληκτική ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπαικού την αναμέτρησή με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο «Μελίνα Μερκούρη».

Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας καταπληκτικά τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, παρέδωσν ρεσιτάλ και έφτασαν με εμφατικό τρόπο στην νίκη με 3-0 σετ επί της ακριτικής ομάδας όπως μαρτυράει και η διαφορά των σετ (25-12, 25-12, 25-16), πανηγυρίζοντας την δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα

Στην κεκλεισμένων των θυρών αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής που διεξήχθη στο Ρέντη, οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και μετά το νικηφόρο πέρασμα από την έδρα του Παμβοχαϊκού, ντούμπαλαραν τις νίκες τους. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, τον οποίο έλεγχαν από την αρχή ως το φινάλε.

Ο Ολυμπιακός επέβαλε το παιχνίδι του από την έναρξη του πρώτου σετ, αποκτώντας μεγάλες διαφορές και έφτασε εύκολα στο 25-12 με το οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο 2ο σετ το οποίο ο Θρύλος πήρε και πάλι με 25-12 κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Στο τελευταίο σετ το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους «ερυθρόλευκους» να οδηγούν στο σκορ και να φτάνουν εύκολα στο 25-16 και την τελική επικράτηση. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μίκο Οϊβάνεν με 15 πόντους (12/17 επ.,2 άσσους, 1 μπλοκ), και ακολούθησαν οι Μπέμε, Αλεξίεφ που σημείωσαν αμφότεροι από 8 πόντους ενώ στους 7 σταμάτησε ο Γιώργος Πετρέας.

Τα σετ: 3-0, 25-12 (20′), 25-12 (22′), 25-16 (23′)

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-10, 25-12

2ο σετ: 8-2, 16-9, 21-19, 25-12

3ο σετ: 8-3, 16-10, 21-12, 25-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 15 (12/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/5 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 8 (5/5 επ.), Ντρζίζγκα 1 (1 άσσος), Αλεξίεφ 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ) 50%υπ.-33%αρ., Ραούβερντικ 3 (3/4 επ.,100%υπ.-50%αρ.), Δαρίδης-λ (59%υπ.-47%αρ.)/ Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης 4 (4/5 επ., 71%υπ.-43%αρ.), Ζουπάνης 5 (5/6 επ), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Τσέλιος 1 (1/2 επ.,), Στεφάνου -λ

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Χαραλαμπίδης 8 (8/14 επ. 67%υπ.-33%αρ.), Χατζόπουλος 1 (1 μπλοκ), Βλαχόπουλος 1, Ρίστιτς 2 (1/12 επ., 1 άσσος, 25%υπ.-25%αρ.), Βελίτσκοβιτς 14 (12/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ (21%υπ.-21%αρ.), Χριστοφάς 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Κοντοστάθης -λ (57%υπ.-48%αρ.)/ Μπίκος -λ, Παπάζογλου, Κυριακίδης 2 (2/5 επ.,)