ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έκαναν το Κράσνογιαρσκ άνω κάτω!

Το πρώτο βήμα για να περάσουν στους «16» του Eurocup έκαναν τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν πάρα πολύ ωραίο μπάσκετ, νίκησαν με 15 πόντους διαφορά (85-70) στη Ρωσία και έδειξαν πώς έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Μεγάλο ματς από την Πλουφ με 29 πόντους. Έκαναν το Κράσνογιαρσκ άνω κάτω!

Απολαυστικό μπάσκετ

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού πήγαν στο μακρινό και «παγωμένο» Κράσνογιαρσκ (σ.σ. η θερμοκρασία στους -21ο C), αλλά ήταν μέσα στο παρκέ «ζεστές». Καθοδηγούμενες από την εξαιρετική Μισέλ Πλουφ. Η Καναδή φόργουορντ ήταν ασταμάτητη. Έκανε τρομερό πρώτο ημίχρονο με 20 πόντους, έχοντας 12 (2/2β., 2.2διπ., 2/2τρ.) στο πρώτο δεκάλεπτο και 8 στο δεύτερο. Με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν καλή παρουσία μετά τα πρώτα τρία λεπτά.

Διότι ξεκίνησαν «μουδιασμένα» και η Ενισέι προηγήθηκε 6-0. Τρία σερί τρίποντα, από Σταμολάμπρου, Βίτολα και Πλουφ) έκανε το 6-9. Η ρωσική ομάδα προηγήθηκε 12-9, αλλά ήταν η τελευταία της φορά στο πρώτο μέρος. Η Πλουφ ήταν ασταμάτητη και ο Θρύλος συνέχισε να αυξάνει το προβάδισμά του, για να φτάσει ως το +9 (27-18) λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου που έληξε 20-27. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα για τις «ερυθρόλευκες» έφτασε στο +11 (36-25) στο 14′. Οι κοπέλες του Ζίμπαρτς έβρισκαν λύσεις από μέση και μακρινή απόφαση και έκλεισαν το ημίχρονο στο +8 (46-38), με 16 ασίστ!

Έβαλαν… φωτιά στο «παγωμένο» Κράσνογιαρσκ

Η εκκίνηση στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ιδανικά. Στα πρώτα 4 λεπτά οι κοπέλες του Ολυμπιακού έκαναν σερί 7-0 και βρέθηκαν στο +15 (53-38)! Με την άμυνα να κάνει τη διαφορά. Αλλά εκεί κάπου, ο διακόπτης… έσβησε! Διότι μετά το καλάθι της Βίτολα στο 24′ (55-40), έμεινε χωρίς σκορ για σχεδόν 4 λεπτά. Στο ίδιο διάστημα, η Ενισέι έκανε σερί 12-0 με αποτέλεσμα να πλησιάσει στο σουτ (52-55). Ο Ζίμπαρτς κάλεσε τάιμ άουτ, αυτό λειτούργησε ιδανικά. Σερί 8-0 με δύο τρίποντα και την Πλουφ να κάνει το 63-52, για να τελειώσει η περίοδος 54-63.

Με την άμυνα του Θρύλου να «στραγγαλίζει» την Ενισέι, οι «ερυθρόλευκες» καθάρισαν νωρίς με τη νίκη. Η ρωσική ομάδα πέτυχε σε 6:37 μόλις ένα καλάθι και στο διάστημα αυτό, οι κοπέλες του Ολυμπιακού έφτασε τη διαφορά στο +22 (79-57) με την Πλουφ στο 36′. Εκεί υπήρξε μια μικρή χαλάρωση, οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και μείωσαν ως τους 13 (68-81). Όμως στο φινάλε οι κοπέλες του Θρύλου ήταν εύστοχες από τη γραμμή των βολών και επικράτησαν 85-70. Έκαναν το Κράσνογιαρσκ άνω κάτω!

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 38-46, 55-63, 70-85.