Είπε… αντίο με νίκη [pics]

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τη σεζόν στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας 82-73 της Χίμκι.

Με τον Σάσα Βεζένκοφ να πραγματοποιεί μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση και να κάνει ένα ακόμα νταμπλ-νταμπλ (20π.-11ρ.) ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τη σεζόν νικηφόρα. Επικράτησε 82-75 της Χίμκι στο ΣΕΦ, σε ένα ματς που είχε από την αρχή ως το τέλος τον πρώτο λόγο. Επιθετικός πλουραλισμός, καθώς διψήφιοι ήταν ακόμα οι Έλις (11π.), Χαραλαμπόπουλος (10π.), Κουφός (10π.) και Μακ Κίσικ (10π.) με τον Βασίλη Σπανούλη να μετρά 9 ασίστ.

Ήταν καλά «διαβασμένος»
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά τον αγώνα με αποτέλεσμα η ρωσική ομάδα να προηγηθεί με +5 (13-8), μετά από τρία λεπτά στο ματς και έχοντας πόντους από την περιφέρεια. Εκεί, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση. Με σερί 11-0 και τον Έλις να σκοράρει 6 πόντους, το σκορ έγινε 19-13, στο 6ο λεπτό του ματς. Ο ρυθμός ήταν έντονος, η Χίμκι δεν έπαιζε άμυνα, οι Πειραιώτες ήταν… θεατές στην περιφέρεια και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-18 με τον Βεζένκοφ να είναι ήδη διψήφιος με 10 πόντους, ενώ πολύ καλός και ο Χαραλαμπόπουλος που είχε 8. Ο Ολυμπιακός εξαιρετικός στο δίποντο (8/11, 72%), οι Ρώσοι από το τρίποντο (4/5, 80%).

Άμυνα με τα… μάτια
Η ομάδα του Μπαρτζώκα συνέχισε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, τουλάχιστον στο πρώτο τρίλεπτο. Στο 13′ έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα, με το σκορ στο 31-20 χάρη στο καλάθι του Κουφού. Εκεί, όμως, υπήρξε μια χαλάρωση. Η Χίμκι που έπαιζε χωρίς άγχος άρχισε να βάζει το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Με επί μέρους σκορ 18-4, γύρισε το ματς και βρέθηκε στο +3 (35-38) και στο +4 (37-41). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του Κουφού. Η μπάλα πέρασε μέσα στη ρακέτα με τον ομογενή σέντερ να σκοράρει 10 πόντους. Ένα τρίποντο του Σλούκα κι ένα δικό του δίποντο, διαμόρφωσαν το σκορ του ημιχρόνου (42-41). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν στα μισά του ματς 15/19 δίποντα, οι Μοσχοβίτες 8/13 τρίποντα!

Κακό μπάσκετ…
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε. Οι δύο ομάδες δεν είχαν καμία σχέση με ό,τι είχαν δείξει στο πρώτο ημίχρονο. Μεγάλη αστοχία και από τον Ολυμπιακό, αλλά και από την Κίμκι. Αλλά η ποιότητα των παικτών των «ερυθρολεύκων» ήταν καταλυτική. Διότι παρότι έκτισαν πάλι διαφορά κι αυτή μειώθηκε, στο καίριο σημείο ξέφυγαν και πάλι. Ο ΜακΚίσικ μπήκε στο ματς στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και πρόλαβε να σκοράρει πέντε πόντους. Ο Βεζένκοφ ήταν σταθερή αξία, ενώ «μίλησε» και ο Πρίντεζης. Τα τρίποντα του Βιάλτσεφ και του Πονγκρασόφ δεν έφτασαν και η περίοδος έκλεισε με 63-55.

Απελευθερωμένο μπάσκετ
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια χαλαρή περίοδος. Καμιά από τις δύο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα συγκεντρωμένη. Το επιμέρους σκορ (19-20) δείχνει πώς παίχθηκε μπάσκετ χωρίς πίεση, χωρίς άγχος, χωρίς καμιά από τις δύο ομάδες. Ο Βεζένκοφ συνέχισε να σκοράρει, ο Μακ Κίσικ και ο Σλούκας πέτυχαν πόντους, ο Πρίντεζης είχε αποτελεσματικότητα 100% και η αναμέτρηση έκλεισε με τον Ολυμπιακό να επικρατεί 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-41, 63-55, 82-75.