Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Είχε Σλούκα και ψυχή!

Ο Ολυμπιακός με κορυφαίο για ακόμη μια φορά τον φυσικό του ηγέτη πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη επί της Βιλερμπαν στην παράταση με 101-93 διατηρώντας τις ελπίδες του για πρόκριση.

Με ηγέτη και άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τον Κώστα Σλούκα ο Ολυμπιακός πήρε τεράστια σε αξια νίκη επί της Βιλερμπαν στην παράταση με 101-93 (καν. αγώνας 86-86) σε εξ’ αναβολής παιχνίδι της Ευρωλίγκα , με την οποία κράτησε ολοζώντανες τις ελπίδες του για μία θέση στην οκτάδα, Παράλληλα πήρε μία γλυκιά ρεβάνς για την αναπάντεχη εντός έδρας ήττα της περασμένης Παρασκευής διευρύνοντας το ρεκόρ του σε 11-9.

Με το βλέμμα να γυαλίζει και τη αποφασιστικότητα διάχυτη σε κάθε τους κίνηση μπήκαν παίκτες του Ολυμπιακού από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης,.
Με αυτό το πνεύμα κατάφεραν μετά το αρχικό 7-4 υπέρ της γαλλικής ομάδας να αναλάβουν πλήρως τα νηνία του αγώνα. Με τον Κώστα Σλούκα να δημιουργεί μαεστρικά, αλλά και να εκτελεί, όποτε οι περιστάσεις το απαιτούσαν και με τους Πρίντεζη και Έλις να δίνουν σημαντικές βοήθειες στον επιθετικό τομέα οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν 7-11 και 9-13 στο 6’, για να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 15-23.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα με μαέστρο» Σλούκα
Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός έχασε τον ρυθμό του επιθετικά και αυτό συνέβη κυρίως γιατί χαλάρωσε η αμυντική του προσήλωση. Αυτό το εκμεταλλεύθηκε η Βιλερμπάν και με καλάθια των Χάουαρντ και Στραζέλ μείωσαν σε 26-28 στο 14’, για να προσπεράσουν στο σκορ στο 17’ με 35-33 χάρη σε τρίποντο του Κόουλ.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας βλέποντας τους Γάλλους να έχουν απελευθερωθεί, έδωσε εντολές για πολύ πιο πιεστική άμυνα και οι «ερυθρόλευκοι» αναθάρρησαν.
Με τους Έλις – ΜακΚίσικ να έχουν αναλάβει ηγετικό ρόλο στο ματς και με γκολ – φάουλ του Χασάν Μάρτιν προηγήθηκαν 37-42 στο 19’ για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 37-44 με 2/2 βολές του Γιώργου Πρίντεζη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε το ίδιο προσηλωμένος στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και με τον Τζένκινς να μπαίνει στην πιθετική εξίσωση προηγήθηκε 42-51 στο 22’.
Οι Γάλλοι, ωστόσο, εκμεταλλευόμενοι ορισμένα λάθη των «ερυθρόλευκων» με τους Κόουλ και Χέιςζ να σκοράρουν, μπήκαν ξανά στο ματς και μείωσαν 53-54 στο 26’ . Με τοςυ Σπανούλη και ΜακΚίσικ να δίνουν πολύτιμες «ανάσες» επιθετικά, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 59-63 στο 39’, για να κλίσει το τρίτο δεκάλεπτο με 61-63.
Η Βιλερμπάν μην έχοντας τίποτε α χάσει μπήκε πολύ αποφασισμένη στο τέταρτο δεκάλεπτο και με «μπροστάρη» έναν ασταμάτητο Χάουαρντ και τον Χέις να ακολουθεί προηγήθηκε 71-68 στο 33’ και με τρίποντο του Λάιτι 74-69 στο 34’.

Θρίλερ και τριποντάρα με τον Σλούκα για παράταση!
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα όμως δεν είχαν πει την τλυεαία τους λέξη. Με τους Μακ Κίσικ και Μάρτιν να σκοράρουν Ολυμπιακός μείωσε 79-75 στο 36’, για αν ακολουθήσου νέες καλές άμυνες και τον Κώστα Σλούκα με γκολ – φάουλ να ισοφαρίζει 79-79 στο 37’ και να προηγέίτια79-81 με καλάθι του Μάρτιν από επιθετικό ριμπάουντ.
Με τρίποντο του Χάουαρντ η Βιλεμπάν προσπέρασε 82-81, για να απαντήσει ο Σλούκας με 2/2 βολές για το 82-83 1’ 09’’ πριν την λήξη.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 84-83 με 2/2 βολές του Χέις 40’’ πριν το τέλος, ενώ από χαμένα αμυντικά ριμπάουντ οι γηπεδούχοι κέρδισν δύο βολές με τον Κόουλ να ευστοχεί και να γράφει το 86-83.
Όμως οι παίκτες της Βιερμπάν λογάριαζν χωρίς τον Κώστα Σλούκα! Ο ηγέτης του Θρύλου πήρε την κατάσαης στα χέρια του και με τρίποντη «βόμβα» στην εκπνοή ισοφάρισε σε 86-86 δίνοντας το φιλί της ζωής, οδηγώντας το ματς σε παράταση.

Μίλησε η ψυχή του Θρύλου!
Στα πρώτα λεπτά του έξτρα πενταλέπτου η Βιλερμπάν προηγήθηκε 89-86, όμως ο Ολυμπιακός με κρίσιμους πόντους των Σλούκα, Μακ Κίσικ και Χάρισον προηγήθηκε 91-94 στο 1’20’’ πριν το τέλος, γιας να πάρει την τεράστια σε αξία – όπως αποδείχθηκε νίκη με 93-101

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-44, 61-63, 86-86 (κ.α.) 93-101 (παρ.)