Είχε Κούντε ο Ατρόμητος και τον … γονάτισε!

Με κορυφαίο τον Καμερουνέζο μέσο οι Περιστεριώτες έκανα  μία … μπουκιά τον «προβληματικό» ΠΑΟ κερδίζοντας πολύ πιο εύκολα απ’ ό,τι μαρτυράει το τελικό 3-2.

Ένας ψυχωμένος Ατρόμητος εκμεταλλεύθηκε τις αμυντικές ολιγωρίες του Παναθηναϊκού, και του υπενθύμισε ότι είναι πολύ … μικρός, ώστε να έχει…  περίεργες αξιώσεις

Ένα αποτέλεσμα, που έρχεται να δημιουργήσει τριγμούς στο στρατόπεδο των «πρασίνων», καθώς ήρθε λίγες ημέρες μετά τον  αποκλεισμό του από την συνέχεια των ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Μα πολύ περισσότερο ήρθε να αποτελέσει συνέχεια των κάκιστων εμφανίσεων που παρουσιάζει το σύνολο του Γιοβάνοβιτς που γνώρισε την τέταρτη ήττα της στα πέντε τελευταία ματς που έχει δώσει σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Ατρ΄λομητος είχε για κορυφαίο σε απόδοση τον Πιέρ Κούντε. Ο Καμερουνέζος μέσος που ανήκει στον Ολυμπιακό και αγωνίζεται με την μορφή δανεισμού στην ομάδα του Σάσα Ίλιτς ήγταν απροσπέλαστος. Επίσης από δικές του ενέργειες ξεκίνησαν και τα τρία τέρματα του Ατρομήτου!

Ο Παναθηναϊκός στο 37’ κέρδισε πολύ αυστηρό πέναλτι με τον Παλάσιος.  Ο Ιωαννίδης, που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι με ψύχραιμη εκτέλεση άνοιξε το σκορ

Άμεση αντίδραση και επική ανατροπή για τον Ατρόμητο

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και παρουσιάζοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα έκαναν την ολική επαναφορά μέσα σε λίγα λεπτά, εκμεταλλευόμενος τις τρομερές αδυναμίες του Παναθηναϊκού στις στημένες φάσεις. Αρχικά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ισοφάρισε. Υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Κούντε, ο Μπρινιόλι έχασε την φάση και ο Έντερ σκόραρε προ κενής εστίας για το 1-1. Στο 50’ οι Περιστεριώτες πήραν προβάδισμα στο σκορ και πάλι από στημένη φάση. Ο Κούντε εκτέλεσε το φάουλ και μετά από πολιορκία στα «πράσινα καρέ ο Βέργος από κοντά πέτυχε το 2-1 για τον Ατρόμητο.

Στο 64’ ο Ατρόμητος έφτασε στο 3-1. Έπειτα από μία υποδειγματική αντεπίθεση ο Κούντε βγήκε στην κόντρα, και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Ρομπάιγ, που εκμεταλλεύθηκε το κενό της πράσινης άμυνας και με υπέροχη «λόμπα» νίκησε τον Μπρινιόλι για το 3-1. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 93’ σε 3-2 με το δεύτερο πέναλτι του Ιωαννίδη.