«Είχαμε την υπομονή να φτάσουμε στη νίκη»

Στους τομείς που χάρισαν στον Ολυμπιακό το σημαντικό «διπλό» απέναντι στον Κολοσσό, αναφέρθηκε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην Α1, επικρατώντας του Κολοσσού στο «Βενετόκλειο» με το άνετο 54-72

Η εν γένει εμφάνιση και κυρίως η διάθεση των παικτώ του για νίκη, άφησαν ευχαριστημένο τον προπονητή των «ερυθρόλευκων» Γιάννη Σφαιρόπουλο, ο οποίος από την πλευρά του στάθηκε στους τομείς που έφεραν αυτή την άνετη επικράτηση:

«Ευχαριστώ τον κόσμο της Ρόδου, του Κολοσσού, του Ολυμπιακού, για το χειροκρότημά τους και τον τρόπο που με υποδέχθηκαν. Έχω ωραίες αναμνήσεις εδώ και πάντα ο Κολοσσός είναι μες στην καρδιά μου.

Ξέραμε πως είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ ανταγωνιστική ομάδα, ειδικά όταν αγωνίζεται στην έδρα της. Μια ομάδα που κέρδισε την ΑΕΚ και παίζει καλό μπάσκετ. Ελέγξαμε το παιχνίδι από την άμυνά μας.

Ξεκινήσαμε πολύ καλά στην πρώτη περίοδο και στην επίθεση και στην άμυνα. Επιβάλλαμε τον ρυθμό μας. Λίγο στην δεύτερη περίοδο χάσαμε την επιθετική μας πολυφωνία, δεν είχαμε καθαρό μυαλό, δεν διαβάσαμε καλά… Πιστεύω πως η διαφορά των δέκα πόντων έδειχνε το πως πήγε το παιχνίδι. Ο Κολοσσός ξέραμε πως θα αντιδράσει, κατάφερε να μειώσει, όμως, στα κρίσιμα σημεία κάναμε αυτό που έπρεπε σε άμυνα και επίθεση, με αποκορύφωμα το καλό τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο διάστημα αυτό δεχθήκαμε μόλις επτά πόντους, βάλαμε εύκολα καλάθια, βρήκαμε ρυθμό στην επίθεση κάτι που μας έλειπε σε διάρκεια και τελειώσαμε το ματς πολύ καλά επιθετικά, όπως το ξεκινήσαμε.

Η τελική διαφορά δείχνει πως δουλέψαμε καλά το παιχνίδι και είχαμε την υπομονή να φτάσουμε στη νίκη. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Συνεχίζουμε… Εύχομαι καλή τύχη στον Κολοσσό στην συνέχεια του πρωταθλήματος…».