ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Έγραψε ιστορία ο Πέδρο Μαρτίνς

Το 4-0 του Ολυμπιακού επί της Κράσνονταρ σηματοδότησε ένα εκπληκτικό ρεκόρ για τον Πορτογάλο προπονητή, αφού έγινε ο πρώτος στη ευρωπαϊκή ιστορία του Ολυμπιακού, που διατηρεί το «μηδέν παθητικό για πέμπτο σερί ματς.

Ο Ολυμπιακός του Πέδρο Μαρτίνς συνιστά μία ΟΜΑΔΑ με όλη την σημασία της λέξης!~
Ένα σύνολο, με ξεκάθαρους αγωνιστικούς προσανατολισμούς, που … ταλαιπωρεί τις αντίπαλες ομάδες. Άριστα «διαβασμένος» για τις ανάγκες του κάθε αγώνα και το σημαντικότερο απόλυτο αφεντικό σε όλες τις αναμετρήσεις.
Οι Πειραιώτες με τον 48χρονο Πορτογάλο κόουτς στην άκρη του πάγκου γράφουν ιστορία, αφού το εντυπωσιακό 4-0 πέραν του γεγονότος ότι του φέρνει με το ενάμιση πόδι στους χρυσοφόρους ομίλους του Champions League αποτέλεσε το σπάσιμο ενός εκπληκτικού ρεκόρ για τα δεδομένα του συλλόγου.
Ποιο είναι αυτό; Πολύ απλά, ο Πορτογάλος κόουτς γίνεται ο πρώτος χρονικά τεχνικός που κρατάει το «μηδέν» στην άμυνα για πέμπτο σερί ευρωπαϊκό παιχνίδι

Ξεπέρασε τον Τιμούρ Κετσπάγια

Ρεκόρ με το οποίο ξεπέρασε τον Τιμούρ Κετσπάγια που είχε τέσσερα διαδοχικά παιχνίδια με μηδέν παθητικό και συνιστά ισοφάριση συνολικά του Ολυμπιακού της περιόδου 2009-10, καθώς ακολούθησε εκείνη τη περίοδο η νίκη των ερυθρόλευκων» επί της Άλκμααρ εμ1-0, χάρη σε γκολ του Βασίλη Τοροσίδη στο 79΄ λεπτό με υπηρεσιακό προπονητή τον Μπόζινταρ Μπάντοβιτς.

Αναλυτικά τα δύο σερί με το 0 στην άμυνα για τον Ολυμπιακό:

2009/10

29/07/2009 Σλόβαν Μπρατισλάβας – Ολυμπιακός 0-2 (Τιμούρ Κετσπάγια)
05/08/2009 Ολυμπιακός – Σλόβαν Μπρατισλάβας 2-0 (Τιμούρ Κετσπάγια)
18/08/2009 Σέριφ Τίρασπολ – Ολυμπιακός 0-2 (Τιμούρ Κετσπάγια)
26/08/2009 Ολυμπιακός – Σέριφ Τίρασπολ 1-0 (Τιμούρ Κετσπάγια)
16/09/2009 Ολυμπιακός – Αλκμάαρ 1-0 (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς)

2019/20

23/07/2019 Βικτόρια Πλζεν – Ολυμπιακός 0-0 (Πέδρο Μαρτίνς)
30/07/2019 Ολυμπιακός – Βικτόρια Πλζεν 4-0 (Πέδρο Μαρτίνς)
07/08/2019 Μπασάκσεχiρ – Ολυμπιακός 0-1 (Πέδρο Μαρτίνς)
13/08/2019 Ολυμπιακός – Μπασάκσεχιρ 2-0 (Πέδρο Μαρτίνς)
21/08/2019 Ολυμπιακός – Κράσνονταρ 4-0 (Πέδρο Μαρτίνς)

Αήττητος για 15ο σερί ευρωπαίκό ματς προκριματικής φάσης!

Επιπλέον, ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο σερί του (12 νίκες, 3 ισοπαλίες) σε προκριματικές φάσεις ευρωπαϊκών διοργανώσεων για 15ο σερί παιχνίδι (9 σε Champions και 6 σε Europa League), ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι με τη σέντρα του αγώνα κόντρα στην Κράσνονταρ είχε ήδη γράψει ιστορία αφού έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα σε συμμετοχές στην Ευρώπη, ξεπερνώντας τον Παναθηναϊκό.