«Εγκλήματα» και τιμωρία

Ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη στο Ράζγκαρντ, πήρε το ματς στα πέναλτι με παίκτη λιγότερο, αλλά συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και με σκορ 4-1 εκεί και συνολικό 6-3, έμεινε εκτός συνέχειας Champions League.

Δύσκολο βράδυ για τον πρωταθλητή Ελλάδας Ολυμπιακός. Στο Ράζγκραντ της Βουλγαρίας η φετινή του πορεία στο Champions League τελείωσε άδοξα. Άδοξα γιατί έκανε πολλά λάθη η ομάδα του Μαρτίνς και τα πλήρωσε. Αν και προηγήθηκε 1-0 στο πρώτο ημίχρονο με το γκολ του Εμβιλά, το εφιαλτικό πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν σημείο αναφοράς στο ματς. Η Λουντογκόρετς κατάφερε να γυρίσει το ματς ως το 57ο λεπτό. Ο Θρύλος βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να «απαντήσει» γρήγορα με τον Ελ Αραμπί.

Κι εκεί που όλα έδειχναν παράταση, όπου θα μπορούσε να διεκδικήσει την πρόκριση με το σκορ στο 2-2, η απερίσκεπτη ενέργεια του «κιτρινισμένου» Ουσεϊνού Μπα στο 86′, τον άφησε με παίκτη λιγότερο. Με τον Μαρτίνς να κάνει λάθη και στο κοουτσάρισμα με ορισμένες επιλογές. Η χειρότερη, όμως, ήταν στη διαδικασία των πέναλτι. Η σειρά των παικτών που ανέλαβαν τις εκτελέσεις. Πρώτος ο Βαλμπουενά, δεύτερος ο Χασάν, χαμένα και τα δύο και η πρωταθλήτρια Βουλγαρίας με 4-1 στη «ρώσικη ρουλέτα» και συνολικό σκορ 6-3 συνεχίζει στη διοργάνωση. Στέλνοντας τον Ολυμπιακό στα πλέι οφ του Europa League όπου θα αντιμετωπίσει τη Σλόβαν Μπρατισλάβας (19 και 26 Αυγούστου).

Με «όπλο» την εμπειρία

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ξεκίνησαν τον αγώνα με διαφορές σε σχέση με τον αγώνα του γηπέδου «Γ. Καραϊσκάκης». Διάταξη 4-3-3, με δύο κλασικά εξτρέμ (σ.σ.: Μασούρας και Βρουσάι), τριάδα στον άξονα με Εμβιλά, Μπουχαλάκη και Μαντί Καμαρά πιο μπροστά και τετράδα στην άμυνα. Στα άκρα Ανδρούτσος και Ρέαμπτσιουκ, στο κέντρο Σεμέδο και Ουσεϊνού Μπα. Στο τέρμα ο Τζολάκης, στην κορυφή της επίθεσης ο Ελ Αραμπί. Σημαντικό νέο στοιχείο που δεν είχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ματς, η πίεση ψηλά. Κάτι που οδήγησε τους Βούλγαρους να κάνουν ορισμένα λάθη. Την ίδια στιγμή, άλλη διάταξη και για τη Λουντογκόρετς με τριάδα στην άμυνα.

Έλεγχος του ρυθμού

Το παιχνίδι είχε αργό τέμπο με τον Ολυμπιακό να έχει φέρει το ματς στα μέτρα του. Είναι χαρακτηριστικό πώς η βουλγαρική ομάδα ένα σουτ έκανε στο πρώτο ημίωρο, αυτό με τον Κάουλι στο 18ο λεπτό, το οποίο δεν ανησύχησε την εστία του Τζολάκη. Και μια ακόμα φάση που πήγε να γίνει από το… πουθενά. Στο 7′ με το κακό γύρισμα, υπό πίεση, του Μπα και τον Τζολάκη να διώχνει όπως-όπως. Οι πρωταθλητές Ελλάδας από την άλλη πατούσαν καλύτερα στο χορτάρι σε σχέση με το πρώτο ματς. Παιχνίδι από τα πλάγια, κυρίως στα δεξιά με τον Βρουσάι. Έχοντας κάνει δουλειά, καθώς οι παίκτες της Λουντογκόρετς δεν έφτασαν στην περιοχή του Τζολάκη.

Μισή ώρα αγώνα και γκολ

Στο 29′ ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή του φάση στο ματς. Με τον Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός έπαιξε με πλάτη, στο ύψος της περιοχής, γύρισε, με την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ. Το τέταρτο για να κερδίσει στην εξέλιξη ο Ολυμπιακός και το 5ο. Μετά την εκτέλεσή του, η πίεση της ομάδας του Μαρτίνς έπιασε τόπο. Ο Καμαρά έγινε τελικός αποδέκτης, με μπαλιά 40άρα από τον άξονα για τα δεξιά, εκεί όπου ήταν ο Μασούρας. Ο διεθνής εξτρέμ την κατέβασε, σήκωσε κεφάλι, είδε γήπεδο και σέντρα στο δεύτερο δοκάρι. Έχοντας δει τον αφύλακτο Εμβιλά που έκανε κίνηση στην πορεία της μπάλας και «εκτέλεσε» τον Κάχλινα για το 0-1 (31′).

Το πάθος του Μπα

Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, η Λουντογκόρετς επιτέθηκε λίγο παραπάνω. Αλλά χωρίς να απειλήσει, απευθείας, την εστία του Τζολάκη. Κι αυτό οφείλεται στον Ουσεϊνού Μπα. Ο Σενεγαλέζος αμυντικός με δύο καίριες επεμβάσεις κράτησε την μπάλα μακριά από την εστία του Έλληνα γκολκίπερ. Στο 37′ πρόλαβε με τάκλιν τον Σωτηρίου, ενώ στο 43′ έχει κάνει τάκλιν στον Ντεσπόντοφ, που πήγε να τον περάσει και να βρεθεί σε θέση βολής, μέσα δεξιά στην περιοχή. Με το πρώτο 45λεπτο να ολοκληρώνεται 1-0 για τον Ολυμπιακό και τη βροχή να είναι δυνατή στο Ράζγκραντ.

Τραγικό ξεκίνημα

Στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Ολυμπιακός έπρεπε να ελέγξει το ματς. Αλλά δεν το έκανε. Χειρότερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να κάνει. Διότι στο 49′ όλα έγιναν λάθος. Κακή αντίδραση στην άμυνα και το μεγαλύτερο λάθος από τον Σεμέδο που αντί να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα του εμβρόντητου Τζολάκη. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 56′ ένα ακόμα λάθος. Ο Ανδρούτσος κινήθηκε αργά, ανέτρεψε τον Ντεσπόντοφ. Ο Γκρίνφιλντ καταλόγισε το πέναλτι, ο Σωτηρίου το εκτέλεσε εύστοχα και έδωσε το προβάδισμα στη Λουντογκόρετς (2-1, 57′).

Έβγαλε αντίδραση

Με τους πρωταθλητές Ελλάδας να είναι πίσω στο σκορ δεν υπήρχε άλλος τρόπος. Έπρεπε να βγάλουν αντίδραση. Και το έκαναν. Κατάφεραν να φέρουν σχετικά γρήγορα το ματς στην ισοπαλία. Πέντε λεπτά μετά το 2-1, σε μια σέντρα μέσα στην περιοχή της Λουντογκόρετς, ο Βερντόν βρήκε με τις τάπες στο κεφάλι τον Ελ Αραμπί. Με υπόδειξη του δεύτερου επόπτη Γιαρκόνι, ο Γκρίνφιλντ με καθυστέρηση καταλόγισε το πέναλτι. Ο Ελ Αραμπί πήρε την μπάλα αμέσως, ήταν αυτός που εκτέλεσε την παράβαση κι έκανε το 2-2 (68′).

Καθοριστικοί Τζολάκης και Κάχλινα

Στο τελευταίο 20λεπτο του ματς μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι δύο τερματοφύλακες. Ο Τζολάκης και ο Κάχλινα. Ο Έλληνας γκολκίπερ είπε… όχι στον Σωτηρίου, ο οποίος πάντως ξεκίνησε από θέση οφ σάιντ, με τον Ντεσπόντοφ να παίρνει το ριμπάουντ και να αστοχεί από πλεονεκτική θέση (74′). Το ίδιο και στο συρτό σουτ του Ντεσπόντοφ (78′), στη δεξιά του γωνία. Η απάντηση από τον γκολκίπερ της Λουντογκόρετς ήρθε στο 82′, όταν έδιωξε με τα ακροδάχτυλα, σε κόρνερ, τη βολίδα του Μασούρα.

Το «έγκλημα» του Ουσεϊνού Μπα

Το ματς ισόπαλο 2-2, όταν ανοικτά και στο 86′ ο Ουσεϊνού Μπα υπέπεσε σε ένα ανόητο, ακαταλαβίστικο φάουλ. Πάνω στην πλάγια γραμμή. Με κίτρινη κάρτα. Πήγε με δύναμη πάνω στον Ντεσπόντοφ. Φάουλ και τι άλλο να έκανε ο Γκρίνφιλντ. Απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Σενεγαλέζο αμυντικό. Μια στιγμή που άλλαξε τα δεδομένα του ματς. Με τον Ολυμπιακό να έχει αριθμητικό μειονέκτημα και να κρατά το ματς στο 2-2 στο τέλος του 90λεπτου. Με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση.

Τα έδωσαν όλα

Ο Ολυμπιακός με παίκτη λιγότερο στην παράταση, έδωσε το βάρος στην άμυνα. Να κρατήσει το 2-2 και να μην αφήσει τη Λουντογκόρετς να απειλήσει την εστία του Τζολάκη. Το πέτυχε σε μεγάλο βαθμό. Μόλις δύο προσπάθειες στο τέρμα, αμφότερες με τον Σαντάνα. Ο μοναδικός που αποτελούσε πηγή κινδύνων για τους πρωταθλητές Ελλάδας. Τρία σουτ, όλα εκτός περιοχής και μόνο ένα στα χέρια του Τζολάκη, αλλά και μια κεφαλιά που δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού που είχε σωστή θέση. Αλλαγές στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης, με τον Μαρτίνς να κάνει μια λάθος αλλαγή βάση της εικόνας του ματς. Έβγαλε σωστά τον κουρασμένο Ελ Αραμπί, αλλά θα μπορούσε να είχε βάλει έναν γρήγορο εξτρέμ και όχι τον Χασάν που δεν μπορούσε να προσφέρει σε ένα ματς με παίκτη λιγότερο. Το θετικό ήταν πώς η άμυνα έβγαλε την αποστολή της με επιτυχία, κράτησε το 2-2 και το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.