Εγγύηση στον Ολυμπιακό οι στατικές φάσεις [vid]

Το πρώτο φιλικό του Ολυμπιακού στην έδρα του, έντεκα ημέρες πριν το πρώτο επίσημο ματς της χρονιάς, έδειξε πώς οι «ερυθρόλευκοι» είναι σε καλό δρόμο. Νίκησαν 1-0 την Άλκμααρ. Ναι μεν στο κομμάτι της δημιουργίας φάσεων δεν είχαν και τόσες πολλές ευκαιρίες. Αλλά έδειξαν πάρα πολύ επικίνδυνοι στο κομμάτι των στατικών φάσεων. Έτσι πέτυχαν το γκολ με τον Σισέ στο φινάλε του πρώτου μέρους (45′), ενώ ο ίδιος απείλησε με τον ίδιο τρόπο στις καθυστερήσεις. Η ομάδα, όμως, θέλει κι άλλη δουλειά, ώστε να είναι έτοιμη για τις αναμετρήσεις με την Μακάμπι Χάιφα.

Βασικοί Βρσάλικο και Ζίνκερναγκελ

Οι επιλογές του Μαρτίνς για το φιλικό με την Άλκμααρ έδειξαν πώς είχε κατά νου και το πρώτο ματς με την Μακάμπι Χάιφα. Διότι στο αρχικό σχήμα των «ερυθρολεύκων» ήταν τόσο ο Βρσάλικο όσο και ο Ζίνκερναγκελ. Ο Κροάτης αμυντικός στην άμυνα μαζί με τους Παπασταθόπουλο, Σισέ και Ρέαμπτσιουκ, μπροστά από τον Βατσλίκ. Στη μεσαία γραμμή η τριάδα των Κανέ, Μαντί και Αγκιμπού Καμαρά. Στη δεξιά πτέρυγα ο Δανός εξτρέμ, αριστερά ο Μασούρας. Τέλος, στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ελ Αραμπί.

Πρόβλημα ανάπτυξης

Το πρώτο 45λεπτο πέρασε για τον Ολυμπιακό χωρίς να κάνει ευκαιρίες. Ο Θρύλος είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη. Η τριάδα στο κέντρο δεν βοήθησε καθόλου σε αυτόν τον τομέα. Ο Κανέ ήταν ο κλασικός ανασταλτικός μέσος. Ωστόσο, ο Μαντί με τον Αγκιμπού Καμαρά ήταν μπλεγμένοι. Αρχικά ξεκίνησε ο Αγκιμπού δίπλα στον Κανέ και ο Μαντί πιο μπροστά. Στην πορεία άλλαξαν θέση. Κανείς τους, όμως, δεν βοήθησε ούτε δημιουργικά, ούτε στο κομμάτι του πρέσινγκ. Με αποτέλεσμα να περάσει ένα πρώτο 45λεπτο χωρίς φάση. Ένα σουτ του Μασούρα, χλιαρό, στο 17′ που δεν απείλησε καθόλου τον γκολκίπερ της Άλκμααρ.

Ξανά με στατική φάση

Ένα από τα μεγάλα επιθετικά «όπλα» του Ολυμπιακού και τη νέα σεζόν θα είναι οι στατικές φάσεις. Με τον τρόπο αυτό οι «ερυθρόλευκοι» ξεκλείδωσαν το πρόβλημα που είχαν στη δημιουργία. Με γκολ στο 45′, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Όταν κέρδισαν κόρνερ από τα δεξιά. Στην εκτέλεσε πήγε ο Ζίνκερναγκελ, έστειλε την μπάλα συστημένη στο κέντρο της μεγάλης περιοχής. Εκεί κινήθηκε γρήγορα ο Σισέ και με κεφαλιά πέτυχε το γκολ του Θρύλο, για το 1-0. Στις καθυστερήσεις ξανά ο Σενεγαλέζος στόπερ απείλησε μετά από κόρνερ, αλλά ο γκολκίπερ της Άλκμααρ του είπε… όχι σε αυτή τη φάση.

Έπεσε ο ρυθμός

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη αλλαγή. Λογική. Εκτός γηπέδου ο Βρσάλικο, μέσα ο Άβιλα. Ο Κροάτης δεν έπρεπε να παίξει παραπάνω από ένα ημίχρονο, δεν χρειάζεται να πιεστεί. Παρόλα αυτά, οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν μια καλή στιγμή στο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους. Ο Ρέαμπτσιουκ κινήθηκε από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα για τον Ζίνκερναγκελ. Ο Δανός έγινε αποδέκτης της μπάλας, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε το στόχο.

Εντυπωσιακό φινάλε

Ο Ολυμπιακός υστέρησε στο δημιουργικό κομμάτι, όπως και στη δημιουργία φάσεων. Μέχρι τις καθυστερήσεις του ματς δεν είχε δεχθεί φάσεις. Εκεί, όμως, ο Ραντζέλοβιτς δεν έκανε τη σέντρα και η ΑΖ βγήκε στην κόντρα. Διπλή φάση για τους Ολλανδούς, με τον Ρέαμπτσιουκ να αποσοβεί δύο φορές στη ίδια φάση το 1-1. Νωρίτερα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν απειλήσει σε μια φάση που ένας αμυντικός της Άλκμααρ υπό την πίεση του Μασούρα πήγε να σημειώσει αυτογκόλ, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να παραχωρεί το κόρνερ.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Βρσάλικο (46′ Άβιλα), Παπασταθόπουλος (72′ Μανωλάς), Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Κανέ (83′ Μπουχαλάκης), Μ. Καμαρά (72′ Εμβιλά), Αγκ. Καμαρά (83′ Βαλμπουενά), Μασούρας, Ζίνγκερναγκελ (72′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (72′ Αμπ. Καμαρά).

Αλκμααρ: Χόμπι, Ασλάκ, Σαμ, Χατζηδιάκος, Κερκές, Μίντσιγιο, Ρούντερς, Ντ. Ντε Βιτ, Έβτζεν, Παυλίδης, Λάντο. Αγωνίστηκαν ακόμα οι Όντγκααρντ, Μ. Ντε Βιτ, Κόπμαϊνερς, Μπαράσι, Ντούιν, Βαν Μπρεντερόντε, Ντέερ, Ντε Γιόνγκ, Σκούτεν.