Δεν έφτανε ο Kill bill

Ενας Σπανούλης δεν φέρνει την άνοιξη και ο προβληματικός, σε άμυνα και επίθεση ο Ολυμπιακός ,αλλά και των πολλών προβλημάτων έχασε με  87-78 στο ΣΕΦ  κόντρα στη Ζάλγκιρις και μαζί  το πλεονέκτημα  της έδρας. Σπανούλης με 25 όλα τα λεφτά για τον Ολυμιακό που είχε επίσης Πρίντεζη και Παπαπέτρου  με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Μετά  το νευρικό ξεκίνημα και των δύο ομάδων  ,με την Ζάλγκιρις να παίζει τη μπάλα κοντά  στο καλάθι με κύριο εκφραστή το Ντέιβις, ο Ολυμπιακός άρχισε να βρίσκει ρυθμό μετά το 6-4   και με ένα σερί 9-2, καθοδηγούμενος από Σπανούλη-Μιλουτίνοφ,Παπαπετρου,αλλά και τον Ρόμπερτς «φορτωμένο» με τρία φάουλ στο πρώτο τετράλεπτο φτάσαμε στο 15-6.

Ένα τρίποντο του Τιλί και ένα ντράιβ  του Σπανούλη  η διαφορά πήγε στο +12(20-8), αλλά  ένας τραυματισμός του Μιλουτίνοφ που έβγαλε για λίγο εκτός τον Σέρβο σέντερ, πάγωσε για λίγο την ομάδα που τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +11(23-12).

Οι Λιθουανοί μπήκαν δυνατά στην  δεύτερη περίοδο και μείωσαν στους 7(23-16),,αλλά τέσσερις πόντους του επανακάμψαντα Πρίντεζη ,κρατούσαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα στους 9 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ,στη δεύτερη περίοδο και στο πρώτο πεντάλεπτο είχε σκοράρει μόλις 6 πόντους και είχε δεχτεί 12 ,εκ των οποίων οι έξι με τρίποντα από τους Πάνγκος και Μιλάκνις που βρέθηκαν ακάλυπτοι, ενώ η απουσία του Μιλουτίνοφ  έκανε τους Λιθουανούς να κάνουν πάρτι στα επιθετικά ριμπάουντ που σήμαινε και  καινούργιες επιθέσεις.

Με το πρόβλημα σε  δημιουργία και σκοράρισμα, ο Σφαιρόπουλος έβαλε Μπράουν και  Σπανούλη αλλά η άμυνα των φιλοξενούμενων, προσαρμοσμένη στο να χαλάσει το παιχνίδι του Σπανούλη  και οι κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν τη Ζάλγκιρις σε απόσταση αναπνοής, με τον Ούντριχ  να οργανώνει άψογα το παιχνίδι και τον Γουάιτ  να δίνει ενέργεια σε  άμυνα και επίθεση, με τον Αμερικανό να ισοφαρίζει σε 32-32..

Ένα όμως τρίποντο του Σπανούλη ,που έκανε πραγματικά γιο –γιο το Ντέιβις και με το βήμα πίσω «εκτέλεσε» για το 35-32, ενώ με ένα ακόμα «Σπανούλειο» τρίποντο και θύμα πάλι το Ντέιβις  φτάσαμε στο 38-32 του ημιχρόνου.

Ο Σπανούλης συνέχισε το  κρεσέντο του έξω από τα 6,75 για το 41-34, αλλά ο Πάνγκος μείωσε σε 41-37.

Οι  Λιθουανοί, με την άμυνα προσαρμοσμένη με βοήθειες στον Σπανούλη και τη μπάλα να μη φτάνει στον Μιλουτίνοφ και τους  Μίσιτς-Πανγκος να είναι εύστοχοι  από μέση και μακρινή απόσταση, πέρασαν μπροστά με 45-46 ,4’16 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Τη λύση  στο …κόλλημα του να σκοράρει ο Ολυμπιακός την έδωσε ο Μάντζαρης. Αφού με μία στις δύο βολές, ο  Ρόμπερτς ισοφάρισε , ο Μάντζαρης με τρίποντο έκανε το 49-46. Μετά από τάιμ άουτ  του Γιασεκιβίτσιους και  ένα σκληρό φάουλ του Καβαλιάουσκας στον Σπανούλη, ο kill bill απάντησε με τρίποντο, ενώ σε γρήγορο τρανζίσιον , ο Πρίντεζης έκανε το 54-46.

Και πάλι όμως, ο Ολυμπιακός με κακές επιλογές στην επίθεση και κενά στην άμυνα δέχτηκε το 0-5 για το -3 (54-51), με την 3η περίοδο να λήγει στο 56-53.

Οι Λιθουανοί εκμεταλλευόμενοι τις κακές επιλογές στην επίθεση και με 0-4 ,[προηγήθηκαν 56-57,αλλά ένα τρίποντο του Μάντζαρη και καπάκι αντιαθλητικό του Ντέιβις με δύο βολές του Μακ Λιν έφεραν το 63-57.

Ακόμα και έτσι όμως οι κακές επιλογές δεν έλειπα ν από τον Ολυμπιακό που συνέχιζε να δίνει δικαιώματα ,με τον Μιλάκνις να κάνει το 63-60 , ο Παπαπέτρου απάντησε , ενώ ο Πάνγκος με έμμεσο τρίποντο  (καλάθι και φάουλ ) μείωσε στους 2 (65-63) ,4’50 πριν το τέλος και ισοφάρισε με δύο βολές του Μιλάκνις από αντιαθλητικό φάουλ  που δόθηκε.

Μάλιστα ξαναπέρασαν μπροστά με +1  με μία στις δύο βολές του Μίσιτς.

Ο Σπανούλης έκανε το 67-66 με δύο βολές ,ενώ οι Πειραιώτες έχασαν δύο βολές με τον Πρίντεζη και άλλη μία επίθεση.

Με το ματς σε τεντωμένο σκοινί , ο Παπαπέτρου με δίποντο έκανε το 69-66, ο Ντειβις με επιθετικό ριμπάουντ μείωσε σε 69-68, ενώ με μία στις δύο βολές ο Ουλανόβας ισοφάρισε.

Ο Πρίντεζης έκανε επιθετικό φάουλ,1’06 πριν το τέλος και οι Λιθουανοί με τον Μιλάκνις με  τρίποντο από τη γωνία έκαναν το 69-72, παγώνοντας το ΣΕΦ..

Ο Σπανούλης με  τρίποντο μπροστά στο Ντέιβις ,ισοφάρισε, οι Λιθουανοί αστόχησαν ,αλλά ο Kill Bill   έβγαλε  για τον Μάντζαρη που δεν ευστόχησε και κάπως έτσι πήγαμε παράταση.

Ο Παπαπέτρου «άνοιξε» το σκορ  μετά από  επιθετικό ριμπαουντ, αλλά ο Μιλάκνις «τιμώρησε» και πάλι από τη γωνία και ο Πάνγκος  έκανε το 74-77 ,με δίποντο.

Ο Πρίντεζης μείωσε σε 76-77,ενώ είχαν προηγηθεί από δύο άστοχες επιθέσεις μία για κάθε ομάδα.

Ο Ουλανόβας, με τρίποντο έκανε το 76-80 και ο Ολυμπιακός φαινόταν να πέφτει στο καναβάτσο.

Οι διαιτητές δεν έδωσαν ξεκάθαρα φάουλ σε δύο περιπτώσεις (Σπανούλη και Πρίντεζη) ,ενώ ο Πάνγκος με δύο βολές έκανε το 76-82.

Ο Σπανούλης με δυο βολές έκανε  το 78-82 και με κάτι σαν σουτ ο Γιανκούνας έκανε το 78-84…Με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 78-87.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 6 (6 ριμπάουντ), Μπράουν, Παπαπέτρου 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σπανούλης 25 (3/6 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 4/6 βολές, 9 ασίστ), Μιλουτίνοβ 7 (8 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Τιλί 3 (1), Πρίντεζης 12 (5 ριμπάουντ), Μάντζαρης 9 (2), Ρόμπερτς 5, Τόμπσον.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 21 (8/15 δίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Πάνγκος 20 (3/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Τουπάν, Ούντριχ 4, Γιανκούνας 4, Μιλάκνις 16 (4/10 τρίποντα), Μίτσιτς 7, Ουάιτ 8 (2), Καβαλιάουσκας 2, Ουλανόβας 5 (1).