ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Έδειξε πυγμή ο Θρύλος

Εξαιρετική εμφάνιση από την ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού και σημαντική νίκη στην Έδεσσα επί του Αερωπού με 24-28.

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στην αγωνιστική δράση του πρωταθλήματος, 20 μέρες μετά, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, που αγωνίστηκαν τελευταία φορά στις 2/10, κόντρα στην Πυλαία (28-24) στην Ηλιούπολη, για την 3η αγωνιστική της Handball Premier, πέρασαν νικηφόρα από την Έδεσσα, αφού επικράτησαν με 28-24 του Αερωπού, για την 4η «στροφή». Ο Θρύλος είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς, ήταν ανώτερος από τους γηπεδούχους, παίρνοντας μεγάλες διαφορές στο σκορ και έφυγε με το «διπλό» από την Έδεσσα, εξασφαλίζοντας ένα πολύ σημαντικό δίποντο για το πρωτάθλημα.

Την Τετάρτη (26/10) το βράδυ (21:00), οι «ερυθρόλευκοι» θα υποδεχθούν τον Διομήδη στο κλειστό της Ηλιούπολης, για την 5η αγωνιστική της Handball Premier.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και στα πρώτα τρία λεπτά, προηγήθηκε με 3-0, με τρία γκολ στην κόντρα από τους Παπαδόπουλο (2) και Νίοκας, με τον Αερωπό να ισοφαρίζει, στη συνέχεια, σε 3-3. Με σκόρερ τον Καραμπουρνιώτη, οι πρωταθλητές Ελλάδας «ανέβηκαν» στο +2 (3-5), ενώ ο Σλαβούλιτσα «έγραψε» το 7-4 και ο Παπαβασίλης το 8-4, στο 18ο λεπτό! Ο Σλαβούλιτσα σκόραρε ξανά, κρατώντας το +4 (5-9) των «ερυθρόλευκων», όμως οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ (7-9). Με ωραίο τέρμα στο 23ο λεπτό, ο Γκράτζαν ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +3 (7-10), ενώ στο 26ο, ο Δομπρής έδωσε «αέρα» +4 (7-11) στον Θρύλο. Μετά από εξαιρετική άμυνα, ο Βέμπερ σκόραρε σε κενή εστία, με σουτ πίσω από το κέντρο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη μεγαλύτερη του διαφορά στο ματς, κάνοντας το 12-7. Με νέο γκολ του Γκράτζαν, οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν το 13-9, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 13-11.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Θρύλος ξέφυγε ξανά με +4 (12-16), με σκόρερ τον Παπαδόπουλο, με τον Νιόκας να κάνει το 17-12, στο 37ο λεπτό. Ο Βέμπερ «χτύπησε» ξανά και σκόραρε για το 18-14, με τον Παπαδόπουλο να οδηγεί τους «ερυθρόλευκους» στο +5 (15-20). Ο Δομπρής «βρήκε» και πάλι δίχτυα, για το 21-16, ενώ στο 52ο λεπτό, έκανε το 24-20. Με νέο εξαιρετικό γκολ του Δομπρή, στο 57ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 26-23, με τον Παπαβασίλη να σκοράρει, για το 27-23. Στην τελευταία επίθεση, ο Δομπρής πέτυχε ένα ακόμα τέρμα, για το τελικό 28-24 των πρωταθλητών!

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-4, 4-6, 6-9, 7-10, 11-13 (ημχ.), 12-16, 15-18, 17-22, 20-23, 22-25, 24-28

Αερωπός Έδεσσας (Γιάννης Πηλαλίδης): Κωστακίδης 8, Τσέλιος, Μπούτκαρης, Μαυροδουλάκης 2, Μίγγας, Τοτίδης, Κράλλης 1, Αθανασιάδης 1, Βέρεμτσουκ, Μποτσκάρεφ 6, Γάτσης, Μπούλκιν 4, Γεωργάλης, Παπαγιάννης, Κουκουτσίδης 2, Γιαννούσης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 6, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 5, Βέμπερ 2, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 2, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαϊδης, Δίλεπτα: 4-9, Πέναλτι: 5/6-2/3