ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Έδειξε ποιος είναι το αφεντικό

Τρομερός και φοβερός ο Ολυμπιακός επικράτησε με 30-21 της Μπόρατς στο κλειστό του Ρέντη και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο του EHF Cup… Oι ερυθρόλευκοι μπόρεσαν και πήραν τα ηνία από την αρχή της αναμέτρησης και χωρίς κανένα πρόβλημα έφτασαν στην νίκη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ντάκιτς να ανοίγει το σκορ στο 1:48, για το λογαριασμό των Βόσνιων, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα. Αρχικά ισοφάρισε (2:40) με τον Αραπακόπουλο και μετά από σπουδαία επέμβαση του Τσιλιμπάρη, ο Τζηράς έφυγε στον αιφνιδιασμό και έγραψε το 2-1 δίνοντας το πρώτο προβάδισμα στον Θρύλο. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το 7:20, όταν ισοφάρισαν οι Βόσνιοι με τον Ντάκιτς σε 2-2. Στο διάστημα αυτό ο ρυθμός ανέβηκε, με τους «ερυθρόλευκους» να ανακτούν το προβάδισμα φτάνοντας στο 3-2 με τον Σανίκη (8:00), για να ισοφαρίσουν εκ νέου οι φιλοξενούμενοι με τον Ντάνισιτς (8:22). Οι Πειραιώτες πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Τζηρά (9:20) και μετά την νέα ισοφάριση των Βόσνιων σε 4-4, έτρεξαν ένα δυο σερί ανακτώντας προβάδισμα +2 για πρώτη φορά. Ο Δημήτρης Τζηράς (11:30) με πέναλτι και ο Άρτουρ Καρβάτσκι με εξαιρετικό σουτ (13:10) ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 6-4. Με το τρίτο τέρμα του Ντάκιτς οι Βόσνιοι μείωσαν σε 6-5, αλλά ο Τζηράς έδωσε και πάλι τη λύση επαναφέροντας τη διαφορά του +2, για το 7-5 συμπληρώνοντας «καρέ» τερμάτων (14:00).Στο 18:20, οι Βόσνιοι ισοφάρισαν σε 7-7, αλλά ο Μάλλιος στο 18:55, έγραψε το 8-7, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού και ο Αραπακόπουλος στο 21:00 διπλασίασε το προσωπικά του τέρματα δίνοντας και πάλι τον «αέρα» του +2 για το 9-7. Ο ίδιος παίκτης στο 22:25, για πρώτη φορά διεύρυνε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στα τρία γκολ, πετυχαίνοντας το 10-7! Μετά το νέο γκολ του Ντάκιτς με το οποίο μείωσαν οι φιλοξενούμενοι σε 10-8, ανέλαβε δράση ο Μάλλιος που με δυο διαδοχικά τέρματα (24:10, 25:20) αύξησε τη διαφορά στο +4 για το 12:8! Στα λεπτά που ακολούθησαν οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με τρία σερί τέρματα του Ντραγκίσεβιτς και μείωσαν σε 12-11, το οποίο ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και είχε πολύ γρήγορο ρυθμό με τους Πειραιώτες να μπαίνουν δυναμικά και με τρία σερί τέρματα των Καρβάτσκι (30:30), Λέμος (31:25) και Τζηρά (33:40), να φτάνουν στο 15-11. Ακολούθησαν δυο τέρματα από τον Τσέλιτς (34:00, 35:00) ο οποίος μείωσε σε 15-13, αλλά ο Τσίλης στο 36:30, πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, γράφοντας το 16-13. Ο Λούκιτς μείωσε στο 37:00 σε 16-14, αλλά στο σημείο αυτό ο Καρβάτσκι πήρε τη σκυτάλη και με τρία γκολ μετέτρεψε το σκορ σε 19-15 (ενώ είχε μεσολαβήσει, το τέρμα του Τσέλιτς για το 17-15). Ο Θρύλος είχε ανεβάσει στροφές και έβρισκε εύκολα λύσεις στην επίθεση αυξάνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στο +5 (21-16), χάρη στα γκολ των Λέμος (40:35) και Τζηρά (41:40) . Στη συνέχεια ο Σανίκης «έγραψε» το 22-17 (43:55) και έδωσε τη… σκυτάλη στον Κωνσταντίνο Τσιλιμπάρη ο οποίος απέκρουσε δυο πέναλτι μέσα σε ένα λεπτό και κράτησε το 22-17! Με γκολ του Λέμος ο Θρύλος έφτασε για πρώτη φορά στο +6 (23-17), στη συνέχεια στο +7 με τον Τζηρά (25-18) και στο +8 με τον Καραμπουρνιώτη για το 26-18 (49:40). Ακολούθησαν δυο τέρματα του Νταγκίσκεβιτς ο οποίος μείωσε σε 26-20, αλλά οι Πειραιώτες απάντησαν με 4-0 σερί εκτοξεύοντας τη διαφορά σε διψήφια νούμερα για το 30-20 με τον Καραμπουρνιώτη στο 57’. Το μόνο που κατάφεραν οι Βόσνιοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 30-21 με τον Ντάκιτς, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.