Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έδειξε χαρακτήρα

Αν και χρειάστηκε παράταση, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το «Ιβανώφειο» επικρατώντας του Ηρακλή με 90-96 και διεύρυνε την νικηφόρα κούρσα του στη φετινή Basket League.

Τα … χρειάστηκε ο Ολυμπιακός μέχρι να καταβάλλει τη σθεναρή αντίσταση του Ηρακλή με 90-96 στο Ιβανώφειο στην παράταση (καν. αγώνας 78-78).
Οι «ερυθρόλευκοι», βγάζοντας αμυντικά προβλήματα, χρειάστηκαν τον εκτελεστικό οίστρο των Βεζένκοφ και Ντόρσεί στα … δύσκολα, προκειμένου να φτάσουν στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη τυς στην Basket League απέναντι σε μία ομάδα που δάγκωνε» κα έπαιζε πολύ σκληρά.

Αγωνία για τον Παπανικολάου
Πολύ άσχημα ξεκίνημα η αναμέτρηση του Ιβανώφειου για τον Κώστα Παπανικολάου.
Ο διεθνής φόργουορντ του Ολυμπιακού αποχώρησε τραυματίας στα πρώτα λεπτά του ματς του Ολυμπιακού με τον Ηρακλή.
Ο 31χρονος φόργουορντ ένιωσε ενοχλήσεις στο δεξί γόνατο και πήγε στα αποδυτήρια του γηπέδου για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

Ο τραυματισμός του Παπανικολάου… πάγωσε το ρυθμό και κυρίως το μυαλό των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, επιτρέποντας στον Ηρακλή να επιβάλλει ένα αργό τέμπο.
Έτσι, οι επιλογές δεν ήταν οι καλύτερες δυνατές και η πρώτη περίοδος βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται μόλις με 13-15.
Οι Πρίντεζης και Λούντζης ανέλαβαν δράση επιθετικά, αλλά ο Ηρακλής έβρισκε κυρίως στα πρόσωπα των Ντάγκλας , Τέιλορ και Αγραβάνη επιθετικές λύσεις για το 26-27 του 15ου λεπτού.

Με πέντε απανωτούς πόντους του Βεζένκοφ και τρίποντο του Λούντζη, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 29-36 στο 19’, αλλά ο «Γηραιός» κρατήθηκε κοντά στο σκορ και μείωσε για το 34-36 με τρίποντο του Ντάγκλας.

Δυναμική εκκίνηση στο τρίτο δεκάλεπτο

Φουριόζος μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, αφού με τρίποντο του Λαρεντζάκη, γκολ –φάουλ του Βεζένκοφ και τρίποντο του Ντόρσεί προηγήθηκε 34-45 στο 22’ και έδειχνε να ελέγχει πλήρως την κατάσταση.
Οι «ερυθρόλευκοι είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους και με τους Βεζένκοφ,Σλούκα Ζαν Σαρλ να σκοράρουν σταθερά προηγήθηκαν 47-59 στο 28’ για να κλείσει η τρίτη περίοδος με το σκορ στο 54-63 για τους «ερυθρόλευκους»
Ο Ηρακλής όμως έβγαλε σφυγμό, Με αιχμή του δόρατος ένα εκπληκτικό Ντάνγκλας και τον Αγραβάνη να προσφέρει πολύτιμη συνεισφορά σε επίθεση και άμυνα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 68-65 με τρίποντη βόμβα του Αμερικανού γκαρντ και έβαλαν … φωτιά στο ματς
Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός παρουσίαζε συμπτώματα πανικού και έλλειψης ξεκάθαρων επιθετικών επιλογών

Απίστευτο .. φινάλε και παράταση!

Ο Γουόκαπ με τρίποντο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 68-70 στο 38’, για να ακολουθήσει ένα όμορφο καλάθι του Ντόρσει για το 68-72. Ο Λιντς με κάρφωμα μείωσε σε 70-72 για τον Ηρακλή στο 39’.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, με 2/2 ελεύθερες βολές έγραψε το 70-74, για να ακολουθήσει καλάθι του Αγραβάνη για το 72-74.
Με 2/2 βολές του Βεζένκοφ που πήρε το πέμπτο φάουλ του Ντάγκλας ο Ολυμπιακός απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων πόντων για το 72-76, αλλα΄ένα απίστευτο τρίποντο του Λιντ ς έγραψε το 75-76 .
Ο Ντόρσεί με 2/2 βολές 4/2’’ πριν την λήξη έγραψε το 78-78, όμω μά απίστευτη βόμβα τριών πόντων από τον Παπαδάκη έφερε το ματς στην παράταση!

Ο Ολυμπιακός στο έξτρα πεντάλεπτο παρουσιάστηκε πολύ πιο σοβαρός και με τους Ντόρσεϊ, Λαρεντζάκη και Βεζένκοφ να βρίσκουν δίοδο επιθετικά προηγήθηκε 83-88.

Η ευστοχία στις βολές από τους Γουόκαπ και Βεζένκοφ έφερε το 85-92 53’’ πριν το τέλος και κάπως έτσι οι ερυθρόλευκοι κλείδωσαν την πολύ δύσκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-36, 54-63, 78-78, 90-96 (παρ)