ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΚώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤ

Έδειξε χαρακτήρα η «πληγωμένη» Εθνική

Με «μπροστάρηδες» τους Σλούκα, Παπανικολάου και Κώστα Αντετοκούνμπο η Εθνική ομάδα υπέταξε την Τουρκία με 89-80 σ’ ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ και κατέκτησε το τουρνουα Ακρόπολις.

Άκρως επιτυχημένη αποδείχθηκε για την Εθνική ομάδα η πρόβα τζενεράλε κόντρα στην Τουρκία στον … τελικό του Τουρνουά Ακρόπολις. Τι και εάν η «γαλανόλευκη» παρατάχθηκε χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που εμφάνισε πρόβλημα της τελευταίας στιγμής και τον Γιώργο Παπαγιάννη μόνιμα στα «πιτς», έδειξε χαρακτήρα σπουδαίου συνόλου. Με κατάθεση ψυχής και έχοντας κορυφαίους τους Κώστα Σλούκα, Κώστα Παπανικολάου, αλλά και τον συνωνόματό των δύο ηγετών του Ολυμπιακού, τον έτερο Αντετοκούνμπο, λύγισε την Τουρκία με 89-80 σ’ ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ κι έστειλε ενθαρρυντικά μηνύματα ενόψει του επερχόμενου Ευρωμπάσκετ.

Με τους Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Θανάση και Κώστα Αντετοκούνμπο ξεκίνησε η Ελλάδα. Εκρηκτική αρχή από την Εθνική, καθώς οι Κώστας και Καλάθης έβγαζαν τρομερή ενέργεια στο παρκέ, με αποτέλεσμα το σκορ να πάρει στο 13-4, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η αντίδραση των Τούρκων ήρθε από τους Κορκμάζ και Οσμάν, με τη διαφορά να πέφτει στο καλάθι (15-13), στο 8’. Στα τελευταία λεπτά, η άμυνα των διεθνών έγινε πιο πιεστική και με τους Αγραβάνη και Παπανικολάου η διαφορά πήγε στο +7 (22-15), στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι Τούρκοι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία της Εθνικής πήρα πόντους ααπό τους Οσμάν και Σανλί έφεραν την Τουρκία ξανά σε απόσταση ενός καλαθιού (24-22), στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου. Ο Αγραβάνης έδωσε προσωρινή… ανάσα στην Ελλάδα, αλλά ο Κορκμάζ είχε πάρει «φωτιά» βάζοντας τους Τούρκους μπροστά στο σκορ με 29-34 στο 15’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Ιτούδη έσφιξαν αμυντικά και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο έκαναν σερί 7-0 για το προσπέρασμα (36-34), στο 17’. Το παιχνίδι παρέμεινε αμφίρροπο στα εναπομείναντα λεπτά, με το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς χέρια και τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά (42-43).

Τα τρίποντα των Παπανικολάου και Ντόρσεϊ έκαναν την ανατροπή και έστειλαν την Ελλάδα στο +6 (51-45), στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η απάντηση των Τούρκων ήρθε επίσης με σουτ από την περιφέρεια και έτσι έφεραν το ματς στα ίσα (53-53), στο 24’. Το ντέρμπι συνεχίστηκε κανονικά με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά, τα νεύρα να ήταν αρκετά… τεντωμένα (ιδιαίτερα από τον Αταμάν που δέχθηκε δεύτερη τεχνική ποινή!) και την Εθνική να είχε ένα μικρό προβάδισμα (59-56), μέχρι το 26’. Εκεί, οι παίκτες του Ιτούδη έχασαν τη συγκέντρωσή τους και οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 11-0 με Σενγκούν και Οσμάν για το +8 (59-67), τελειώνοντας την τρίτη περίοδο στο +6 (63-69).

Οι Κορκμάζ και Μαχμούτογλου συνέχισαν να είναι «καυτοί» κι έφεραν την Τουρκία στο 68-74 του 33ου λεπτού. Μέχρι εκεί όμως! Στη συνέχεια «μίλησε» η ελληνική άμυνα άρχισε να… δουλεύει και με μπροστάρηδες τους Σλούκα και Παπανικολάου, η «γαλανόλευκη] απάντησε μ’ ένα σερί 9-0 που την έφερε μπροστά στο σκορ με 77-74 στο 35’

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με τον Σενγκούν, ο οποίος έφερε τη διαφορά στον πόντο (79-78), όμως οι Ντόρσεϊ και Κώστας πήραν από το… χέρι την Εθνική και την έστειλαν στο +7 (85-78), στο 38’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Ιτούδη έκαναν σωστή διαχείριση και πήραν τη νίκη με το τελικό 89-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-43, 63-69, 89-80