Έδειξαν τον δρόμο οι Νέοι

Σε αγώνα της 6ης και τελευταίας ημέρας του Δ’ ομίλου του Youth League που διεξήχθη το απόγευμα της Τρίτης στο Ρέντη ο Ολυμπιακός κέρδισε με 2-0 την Γιουβέντους και τερμάτισε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Ο Ολυμπιακός ήταν “αφεντικό” σ’ όλο το παιχνίδι, ευτύχησε να προηγηθεί στην αρχή του κάθε ημιχρόνου και πήρε μια πολύ εύκολη νίκη, την 2η στην ιστορία του απέναντι στη Γιουβέντους στο Youth League.
Μόλις στο 1′  ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ με τον Μάριο Βρουσάι. Ο διεθνής άσος με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό.
Οι παίκτες του Βασίλη Βούζα, ο οποίος ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-5-1, κάτω από τα δοκάρια τον Καράδαη, στα άκρα τους Τσερκώνη, Λάμπρου, στόπερ τους Αγιώτη-Ράμα, στο κέντρο του Ξενιτίδη, Πέιο και Νεοφυτίδη, στα δεξιά τον Χατζηιωαννίδη, στα αριστερά τον Βρουσάι και στην κορυφή τον Βοϊλη, διατήρησαν την κατοχή σ’ όλο το πρώτο ημίχρονο και είχαν φάσεις και για αλλα γκολ.
Στο 9′ ο Στάθης Λάμπρου έπιασε δυνατό σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ ενώ στο 14′ ο Ολυμπιακός φτάνει πολύ κοντά στο γκολ όταν Γιάννης Χατζηιωαννίδης βγάζει σέντρα από τα δεξιά, ο Αλέξανδρος Βοϊλης βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι μέσα στη μικρή περιοχή αλλά η μπάλα πάλι δεν βρίσκει στόχο.
Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49′ ο Ολυμπιακός διπλασιάζει τα τέρματα του. Ο Βρουσάι βγάζει ασίστ και ο Γιώργος Ξενιτίδης από κοντά “εκτελεί” τον αντίπαλο τερματοφύλακα και “γράφει” το 2-0. Η ομάδα μας συνεχίζει να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες ενώ ο Βασίλης Βούζας όπως και στο Τορίνο χρησιμοποίησε παίκτη γεννημένο το 2001 (Μπουλάρι).
Ο Ολυμπιακός μπορεί να αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης αλλά σ’ έναν πολύ δύσκολο όμιλο,εάν εξαιρέσουμε τα παιχνίδια με την Μπαρτσελόνα, στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και έδειξε πως η Ακαδημία του διαθέτει λαμπρό μέλλον.
Πηγή: olympiacos.org