ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έχασε και τη διαφορά!

Όσο καλά παίζουν οι κοπέλες του Ολυμπιακού εκτός έδρας τόσο άσχημα το κάνουν εντός έδρας. Δεύτερο ματς στο ΣΕΦ και ήττα ξανά για τον Ολυμπιακό. Ωστόσο, αυτή μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά στην ομάδα του Νίκλα. Μιας και ο Θρύλος έχασε 95-73 από την Καϊσέρι στο ΣΕΦ. Επιπλέον, εκτός από το αρνητικό αποτέλεσμα, «πλήγμα» αποτελεί και η διαφορά που χάθηκε από την τουρκική ομάδα. Έχασε και τη διαφορά!

Στα μέτρα του

Με δύο τρίποντα, ένα από κάθε πλευρά άρχισε το ματς. Ειδικά εκείνο της Βίτολα άνοιξε το σκορ (3-0) στα 17”. Αν και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ήταν φανερό πώς ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο. Ωστόσο, μετά το 7-3 (3′) της Νικολοπούλου, η Καϊσέρι προσπέρασε 7-11 (4′), ευστοχώντας από την περιφέρεια. Αλλά μέσα από την άμυνά τους, οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν ιδανικά. Καθώς βρήκαν σκορ τόσο από μακριά όσο και μέσα από τη ρακέτα. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνουν σερί 10-0 και επί μέρους 15-2! Ειδικότερα μετά το προβάδισμα με την Βίτολα (12-11, 5′), η Χριστινάκη έδωσε… αέρα 8 πόντων (21-13) στον Ολυμπιακό (8′). Επίσης η Σπυριδοπούλου με μια βολή έφερε το +9 (22-13, 9′).

Αμυντικά τρωτές

Όμως στην αφετηρία του δεύτερου δεκαλέπτου, η Καϊσέρι έκανε ένα γρήγορο 0-4 μέσα σε 47” (22-17). Επίσης, το πρόβλημα του Ολυμπιακού δεν ήταν μόνο στην επίθεση. Αλλά κυρίως στην άμυνα. Μιας και η τουρκική ομάδα βρήκε ρυθμό. Έτσι πέτυχε 19 πόντους σε 5:30, ενώ είχε σημειώσει μόλις 13 στο πρώτο δεκάλεπτο. Επιπλέον, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε σχεδόν 2′ για να πετύχει το πρώτο σουτ εντός παιδιάς με τη Βίτολα (26-20). Όμως από το 28-20 με τη Λετονή (13′) δέχθηκε 12-2, με μόλις ένα καλάθι από τη Βίτολα, για το 30-32 (16′). Επιπρόσθετα, όταν η Χριστινάκη μείωσε σε 33-34 (17′) η Καϊσέρι έκανε νέο 9-0 και προηγήθηκε με +10 (43-33) στα 56” για το ημίχρονο. Αλλά η Βίτολα με τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο μάζεψε τη διαφορά (38-45) στα μισά του ματς.

Δεν αντέδρασαν

Η άμυνα ήταν πρόβλημα για τον Ολυμπιακό. Όχι μόνο σε ό,τι αφορά το σκοράρισμα από την πλευρά της Καϊσέρι. Αλλά γιατί δεν περιόρισαν τη δημιουργία της τουρκικής ομάδας. Εξάλλου με ό,τι είχε προηγηθεί, ήταν φανερό πώς το τέμπο του αγώνα δεν βόλευε τον Ολυμπιακό. Ειδικά σε ό,τι αφορά τον περιορισμό της Γουίλεϊ και τη Κούιτς. Έτσι όταν η Βίτολα μείωσε σε 43-50 (23′) δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Επιπλέον, οι «ερυθρόλευκες» δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς. Κομβικό σημείο ήταν η φάση 3:35 για το τέλος που ο Ολυμπιακός πέτυχε τρίποντο, αλλά δόθηκε επιθετικό φάουλ! Έτσι στο 28′ η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους (55-66).

Απώλεσε τη διαφορά!

Επιπλέον στο τελευταίο δεκάλεπτο χάθηκε εντελώς η συγκέντρωση. Καθώς η τουρκική ομάδα έδειξε διάθεση να πάρει και τη διαφορά. Αντίθετα, οι κοπέλες του Ολυμπιακού δεν είχαν καθαρό μυαλό. Το γρήγορο 5-0 για τις φιλοξενούμενες έκανε το σκορ 56-73 στο 31′. Η Χριστινάκη πέτυχε το πρώτο καλάθι για το 58-73, αλλά τα τρίποντα για την Καϊσέρι μεγάλωσαν τη διαφορά. Επίσης, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν πολλά λάθη στην περίοδο (σ.σ.: 6) με τη διαφορά να φτάνει στους 19 (62-81, 35′) και τους 20 (72-92, 38′). Το αποτέλεσμα ήταν η ήττα 73-95. Έχασε και τη διαφορά!

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-45, 56-68, 73-95.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.