Έχασε συγκέντρωση και … ματς από Μπεσίκτας

«Προδόθηκε» από τα λάθη του ο Ολυμπιακός με άμεση συνέπεια να ηττηθεί με 70-65 από την Μπεσίκτας στην πρεμιέρα του διεθνούς τουρνουά της Πόλης.

Η απώλεια συγκέντρωσης, αλλά και τα συνεχόμενα λάθη στα οποία υπέπεσε ο Ολυμπιακός στα τελευταία 70 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης με την Μπεσίκτας στάθηκε αρκτά, ώστε οι «ερυθρόλευκοι» να ξεκινήσουν με ήττα 70-65 τις υποχρεώσεις τοςυ στο διεθνέ τουρνουά που λαμβάνουν μέρος στην Κωνσταντινούπολη.

Ορισμένα χαμένα ριμπάουντ, αλλά και η έλελιψη επιθετικών λύσεων που έδειξαν οι Πειραιώτες στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα τους υποχρεώσεων σε μία διδακτική ήττα.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος με την συμπλήρωση των πέντε πρώτων λεπτών βρέθηκε να χάνει με 9-2.

Η είσοδος του Γιώργου Πρίντεζη πρόσφερε λύσεις Σστο σκοράρισμα. Ενώ και τα τρίποντα τνω Μάντζαρη ακ Τόμπσον άλλαξαν πλήρως το σκηνικό κι επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να προηγηθεί 17-19 στο 13΄’
Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» ήταν αρκετά καλή στο μεγαλύτερο διάστημα του ημιχρόνου.

Η απουσία του Γιάνις Στρέλνιεκς έδωσε χρόνο συμμετοχής πολύ νωρίς στο ματς ακόμη και στον Νίκο Αρσενόπουλο. Η επίθεση «κόλλησε», κάποια συστήματα δεν λειτούργησαν κι έτσι η κόρνα της γραμματείας για την λήξη του πρώτου μέρους βρήκε την Μπεσίκτας να προηγείτια με βραχεία κεφαλή (32-31)

Το τρίτο δεκάλεπτο μπορεί να ξεκίνησε με κάποια κενά στην άμυνα και τον Αουγκούστο Λίμα να βρίσκει εύκολα καλάθια, ωστόσο, στην επίθεση πήραν …«φωτιά» οι Μπράιαν Τόμπσον και Χόλις Τόμπσονμε 3/3 τρίποντα και 3/3 βολές έβαλαν τον Ολυμπιακό σε θέση ισχύος (38-45, 25′). Στη συνέχεια οι συνεργασίες βγήκαν, αλλά τα σουτ ήταν άστοχα με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να μειώσουν σε 48-47 στο τέλος της περιόδου.

Κάποιες κακές επιλογές από τα χέρια των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου, επέτρεψαν στην Μπεσίκτας να επιβάλει τον ρυθμό της και να ξεφύγει μe 58-52 στο 34’

. Σε εκείνο το σημείο ο Ιωάννης Παπαπέτρου σκόραρε πέντε σερί πόντους, βελτίωσε την ψυχολογία των συμπαικτών του οι οποίοι βρήκαν τδόδους για το τουρκικό καλάθι και προηγήθηκαν με 58-62 στο 37’

Το τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη έκανε το 61-65, αλλά στο τελευταίο λεπτό οι Πειραιώτες έκαναν όλα τα λάθη μαζεμένα, έχασαν αμυντικά ριμπάουντ και οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 70-67. Στα 22” που απέμεναν δεν κατάφεραν εκ νέου να εκδηλώσουν επίθεση και με κλέψιμο και lay up ο Ντι Τζέι Στρόμπερι χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Μπράιν Ρόμπερτς τελείωσε με 14 πόντους και 4 ασίστ ενώ ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 32-31, 48-47, 70-65