Εχασε δικό του παιχνίδι

Eνα δικό του, στην κυριολεξία, έχασε ο Ολυμπιακός  που γνώρισε την ήττα στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου στην Τούμπα.. Οι Ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ στο 3′ με τον Χασάν και στο 8′ έκαναν το 2-0 με τον Γκιγιέρμε, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 10′ με τον Πέλκα, ισοφάρισαν στο 12′ με τον Μίσιτς και στο 69′ έκαναν το 3-2 με πέναλτι του Πέλκα.

Πως ξεκίνησε:  Ο Μαρτίνς, ως αναμενόταν, ξεκίνησε  με τον Τζολάκη κάτω από τα δοκάρια και από δεξιά προς αριστερά τους Ομάρ-Σεμέδο -Σισέ -Τσιμίκα.  Mεσαία γραμμή οι Καμαρά-Γκιγέρμε-Μπουχαλάκης. Στα “φτερά” Μασούρας-Βαλμπουενά και μοναδικός προωθημένος ο Χασάν.

Το ματς:   Το πρώτο τέταρτο θα το χαρακτήριζε μία λέξη. Ροκ! Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 στα πρώτα εννιά λεπτά, πρώτα με το γκολ του Χασάν από τη σέντρα του Βαλμπουενά (3ο λεπτό) και του Γκιγιέρμε με πάρεμβαση και από τον Ελ Καντουρί και πάλι από αριστερά, αλλά αυτή τη φορά σέντρα του Τσιμίκα ,με τον Βραζιλιάανο μέσο να πιάνει κεφαλιά προς το τέρμα και με τη “βοήθεια” του Μαροκινού κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ

Οσοι πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε έκαναν λάθος.  Ενα λεπτό μετά το 2-0 , ο ΠΑΟΚ μείωσε. Ο Γιαννούλης έκανε το Over lap, ο Σισε έδιωξε αλλά η μπάλα χτύπησε στον Ακπομ  και στρώθηκε στον Πέλκα που απο κοντά νίκησε τον Τζολάκη. Δύο λεπτά μετά έγινε το 2-2. Ο Μίσιτς υποδέχτηκε τη μπάλα έξω απο την περιοχή και με ωραίο σουτ νίκησε τον Τζολάκη που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

ΕΠΕΣΕ Ο ΡΥΘΜΟΣ

Μετά το 2-2 ο ρυθμός έπεσε και το ματς έγινε αρκετά σκληρό.  Ο Εστράδα “φόρτωσε” με κάρτες τους αμυντικούς του Ολυμπιακού ενώ χαρίστηκε  σε δεύτερη κίτρινη στον Μίσιτς  σε μαρκάρισμα στον Σεμέδο(είχε ήδη κίτρινη ο Κροάτης από το 28)

Στο 34 το σουτ του Κάμαρά εξουδετέρωσε ασταθώς ο Πασχαλάκης ενώ ο ΠΑΟΚ που έψαχνε τις αντεπιθέσεις  με τον Ακπομ έμοιαζε μπερδεμένος ,ενώ όταν χρειάστηκε, ο Τζολάκης ήταν ψύχραιμος ιδίως στις αντιδράσεις του σε εξόδους. Στο 44 ο Ολυμπιακός απείλησε  απο σέντρα του Τσιμίκα και κεφαλιά του Σισέ που έφυγε άουτ απο το κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΣΙΣΕ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο .  Με τον Σισέ να βρίσκεται στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ, πήρε την κεφαλιά, αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό με τον ΠΑΟΚ  να έχει κατοχή μπάλας  αλλά να μη δείχνει ικανός να απειλήσει μέχρι που ήρθε η άτυχη στιγμή του Σεμέδο με τη μπάλα να χτυπάει στο χέρι του και τον Ισπανό Εστράδα να δίνει το πέναλτι με το οποίο ο Πέλκας σημείωσε την ολική ανατροπή.

Ο ΠΑΟΚ  ρίσκαρε βάζοντας μέσα τον Λημνιο  για να ανοίξει χώρους ,ενώ ο Μαρτίνς έβαλε τον Ραντζελοβιτς αντί του αρνητικού Μασούρα  ,με τον “δικέφαλο” να μένει με 10 λόγω της αποβολής του Γιαννούλη  για μαρκάρισμα στον Βαλμπουενά ο οποίος πρέπει να έφυγε από το γήπεδο με πολλούς μώλωπες.  Ο Σισέ στο 88 δεν μπόρεσε να σκοράρει σε τρίτη περίπτωση στο ματς και κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη.

MVP: Και πάλι ο Βαλμπουενά ήταν συγκινητικός. Δημιούργησε φάσεις, έτρεξε σε επίθεση και άμυνα, έφαγε ανείπωτο ξύλο και ο Εστράδα δεν τον προστάτεψε .

Η στιγμή:  Η γρήγορη επιστροφή του ΠΑΟΚ.

Ο αδύναμος κρίκος : Είναι δύο. Ο ένας είναι ο Μασούρας ,που ήταν κάπου αλλού, ενώ ο Σισέ βρίσκεται στις δύο φάσεις των γκολ του ΠΑΟΚ, χάνει τρεις σπουδαίες ευκαιρίες και ενώ  μπορεί να γίνει ήρωας με την επιπολαιότητα του χάνει πράγματα.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Μιχάι, Ίνγκασον, Μάτος, Μίσιτς, Μαουρίτσιο, Ελ Καντούρι, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Άκπομ

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ομάρ, Σισέ, Σεμέδο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Μασούρας, Βαλμπουενά, Χασάν.