ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έχασε αλλά θα περάσει στην ρεβάνς

Ήττα με ανατρέψιμη διαφορά τεσσάρων πόντων (59-55) γνώρισε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού από την Σέπσι επί ρουμανικού εδάφους.

Παρά την καλή του προσπάθεια για 36 λεπτά, ο Ολυμπιακός πλήρωσε ένα κακό τετράλεπτο στο τέλος της αναμέτρησης και ηττήθηκε από τη Σέπσι στη Ρουμανία με 59-55 στο πρώτο μπαράζ του Eurocup.

Οι «ερυθρόλευκες», οι οποίες έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα του και είχαν το προβάδισμα, θα μπορούσαν κάλλιστα να φύγουν νικήτριες από την Ρουμανία και να είχαν αποκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης από το πρώτο κιόλας ματς,

Έχασαν όμως με 4 πόντους και πλέον, για να μπορέσουν να προκριθούν στους «16», πρέπει να νικήσουν στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας, στο δεύτερο μπαράζ της διοργάνωσης (21/12, 18:00) με παραπάνω από τη συγκεκριμένη διαφορά.

Πρώτη σκόρερ του Θρύλου ήταν η Ιβον Αντερσον με 19 πόντους, ενώ την ακολούθησε στο σκορ η Εβίνα Μάλτση με 15 πόντους.

ΦΟΥΡΙΟΖΟΣ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Ο Κώστας Μίσσας ξεκίνησε το παιχνίδι με τις Χατζηνικολάου, Αντερσον, Καλτσίδου, Μάζιτς και Μακόλι. Η Χατζηνικολάου πραγματοποίησε το 0-2, με ντράιβ η Αντερσον το 3-4 και με τον ίδιο τρόπο το 3-6. Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 6-0 σερί με την Αντερσον (3-8), με την Αμερικανίδα γκαρντ των «ερυθρόλευκων» από τις βολές να διαμορφώνει το 3-10.

Η Μακόλι με χουκ έγραψε το 3-12 για να διακόψει τη φόρα του Θρύλου η Φοντέιν με βολές για το 5-12. Και πάλι η σέντερ του Ολυμπιακού σκόραρε για το 6-14, η Μάλτση διαμόρφωσε με σουτ από τα πέντε μέτρα το 8-16 και η Καλτσίδου με δίποντο έστειλε τις δύο ομάδες στους πάγκους με τον Θρύλο να προηγείται με οχτώ πόντους (10-18).

«ΠΛΗΓΩΘΗΚΕ» ΑΠΟ ΤΑ 6,75μ

Η Σέπσι επέστρεψε στο σκορ με ένα δικό της σερί (16-18), το οποίο διέκοψε η Καλτσίδου με σουτ από τα 6,75μ. Εκ νέου η γηπεδούχος ομάδα ροκάνισε τη διαφορά (19-21)  με τη Ουέμπ να της δίνει προβάδισμα με τρίποντο (22-21) και το σκορ να φτάνει στο 24-21 από την Κίλιν. Το 8-0 σερί της Σέπσι σταμάτησε η Αντερσον με δύο βολές και η Χατζηνικολάου με τρίποντο «έγραψε» το 27-26. Η Μάζιτς επανέφερε τον Θρύλο στο προβάδισμα (27-29) και η Άντερσον από την κορυφή της ρακέτας έκανε το 29-31. Η Σέπσι σκόραρε ένα 4-0 για να πάει στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα και το σκορ στο 33-31.

ΜΕ ΠΥΓΜΗ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ

Αρχή τρίτου δεκαλέπτου με τρίποντο από τον Ολυμπιακό, από τα χέρια της Μάλτση, για το 33-33. Μία βολή της Μάζιτς και ένα ντράιβ της Καλτσίδου έφεραν το παιχνίδι στο 33-36 και η Μάλτση από τα 6,75 έγραψε το 33-39. Οι άμυνες κυριάρχησαν των επιθέσεων και στις δύο μεριές του παρκέ, η Αντερσον ξεκόλλησε τον Θρύλο με ντράιβ (35-41), όμως ένα 6-0 των γηπεδούχων ήταν ο λόγος για το 41-41 στη Sepsi Arena. Η ωραία προσπάθεια της Μακόλι έδωσε εκ νέου το προσπάθεια στον Ολυμπιακό όμως στην αμέσως επόμενη φάση χρεώθηκε το τέταρτο προσωπικό της φάουλ.

Και πάλι η Μάλτση σκόραρε για το 41-45 για να μπει ο Θρύλος προηγούμενος στην τελευταία περίοδο με έξι πόντους (41-47).

ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΕΤΡΑΛΕΠΤΟ ΤΟΥ

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός. Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους της Μάλτση και ένα δίποντο της Άντερσον προηγήθηκε με 8 (45-53), αλλά η Σέπσι αντέδρασε και με ένα 5-0, μείωσε σε 50-53 με τέσσερα λεπτά να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης.  Οι «ερυθρόλευκες» αστόχησαν δις σε ισάριθμες επιθέσεις και η Σέπσι με λέι απ της Μάρσαλ ισοφάρισε (53-53).

Παρά το δίποντο της Μάλτση, η Μάρσαλ «χτύπησε» τον Θρύλο με δύο αιφνιδιασμούς για να περάσει στο σκορ η Σέπσι με 57-55, ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός έχασε δύο επιθέσεις (τρίποντο Μάλτση και δίποντο της Αντερσον), η  Σέπσι σκόραρε από βολές για το 59-55, με τις «ερυθρόλευκες» να καλούνται να κερδίσουν με πάνω από 4 πόντους στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας στις 21 Δεκεμβρίου (18:00) για να περάσουν στην επόμενη φάση του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 33-31, 41-47, 59-55

ΣΕΠΣΙ (Μάικς): Ουέμπ 12, Φοντέιν 8, Κίλιν 2, Κρες 7, Μάρσαλ 14, Παράου 16.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 3 (9 ριμπ., 2 κοψ.), Σταμάτη,  Χατζηνικολάου 5 (3 ασ.),  Μάλτση 15 (6/8 δίπ. 4 ριμπ.), Νικολοπούλου, Χαλιβέρα, Σωτηρίου,  Αντερσον 19 (7/12 διπ.,  6 ριμπ.  2 κλεψ.),  Μακόλι 6 (2 κοψ.),  Σπυριδοπούλου,  Μπαλτά, Καλτσίδου 7 (7 ριμπ., 4 ασ.).