Έχασαν ένα δικό τους ματς

Δεύτερο σερί ματς που ο Ολυμπιακός χάνει τη νίκη, αν και προηγείται με 2-1 σετ. Όπως έγινε στη Ρουμανία, έτσι και σήμερα με τον Άρη. Ωστόσο, στο πρωτάθλημα είναι ακόμη χειρότερο. Ειδικότερα να αναλογιστεί κανείς πώς στο τάιμ μπρέικ βρέθηκαν μπροστά με 12-11. Τελικά ηττήθηκαν 3-2 σετ. Έχασαν ένα δικό τους ματς.

«Πλήρωσε» τα λάθη

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν αρκετά θέματα στο πρώτο σετ. Μιας και από νωρίς έμειναν πίσω στο σκορ. Όταν η Εμμανουηλίδου μείωσε σε 7-6, ο Άρης «απάντησε» με 3-0 και προηγήθηκε 10-6. Με δύο πόντους της Γουίντερς και ένα «ερυθρόλευκο» μπλοκ το σκορ έγινε 10-9. Ωστόσο, η Τσούμπα δεν είχε… αντίπαλο και η διαφορά πήγε στο +5 (15-10). Επιπλέον, το πρόβλημα με την υποδοχή έκανε μπαμ! Πολλές χαλασμένες μπάλες. Με τον άσσο της Μπέτσεβα έγινε το 22-15, αν και η Ζαφειρίου μείωσε με τον ίδιο τρόπο σε 22-17. Αλλά το σετ πήγε στις «κίτρινες» με έναν ακόμη άσσο.

Το καλό «πρόσωπο» του Ολυμπιακού

Η αντίδραση του Θρύλου ήρθε στο δεύτερο σετ. Αλλά με τον… δύσκολο τρόπο. Αν και ο Άρης προηγήθηκε 5-2, οι κοπέλες του Ολυμπιακού αντέδρασαν. Καθώς μετά το 8-5, μείωσαν 9-8 με την Τσιτσιγιάννη και ισοφάρισαν 9-9. Η Σάλας με μπλοκ έβαλε τον Θρύλο μπροστά στο σκορ (10-11).  Επίσης, αν και ο Άρης πέρασε με 14-11 και με 19-15, οι «ερυθρόλευκες» το γύρισαν από το 22-18. Με την πάιπ της Γουίντερς έφτασε σε σετ μπολ (23-24), έχασαν δύο ευκαιρίες και το κατέκτησαν με 27-25, με τον πόντο της Αμερικανίδας ακραίας. Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 11-8, με την Γενιτσαρίδη να μειώνει σε 11-9. Η Γενιτσαρίδη ήταν και αυτή που έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με 12-11, ενώ η Γουίντερς κάρφωσε, για το 17-12. Με άσσο της Ζαφειρίου, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 21-16, ενώ η Γουίντερς «έγραψε» το 25-18 και έδωσε προβάδισμα (1-2) στον Θρύλο στα σετ!

Έχασε δικό του ματς

Το τέταρτο σετ πήγαινε πόντο-πόντο, με τις δύο ομάδες να είναι στο 15-15. Η Γουίντερς κέρδισε μπλοκ, για το 17-16, όμως ο Άρης προσπέρασε ξανά, αυτή τη φορά με +5 (23-18). Η Γενιτσαρίδη μείωσε σε 23-19, με ωραίο καρφί, αλλά η Σάλας δέχθηκε μπλοκ και οι «κίτρινες» ισοφάρισαν σε 2-2 σετ, με 25-19. Στο τάι μπρέικ, η Σάλας κέρδισε άσσο, σε ένα κρίσιμο σημείο, βάζοντας τον Ολυμπιακό στο +3 (4-7), ενώ μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 10-8. Ο Άρης ισοφάρισε σε 10-10 και προσπέρασε με 13-12, με την υποδοχή του Ολυμπιακού να μην είναι καλή στην τελευταία φάση και έτσι, να έρχεται το 15-12 και η ήττα με 3-2 στη Θεσσαλονίκη. Έχασαν ένα δικό τους ματς.

Τα σετ 3-2 σε 1.53: 25-18, 25-27, 18-25, 25-19, 15-12.

• 1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-18
  • 2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-27
  • 3ο σετ: 8-7, 11-16, 16-21, 18-25
  • 4ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-19
  • 5ο σετ: 3-5, 7-10, 11-12, 15-12

** Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 61 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 9 άσσους, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 5 (1/2 επ., 4 άσσους), Απλαδά 12 (3/9 επ., 9 μπλοκ), Τσούμπα 27 (24/54 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Σίλβα 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Αλεξάκου 17 (15/36 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 43% υπ.-33% άριστες), Μπέτσεβα 15 (10/21 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ, 38% υπ.-30% άριστες) / Κακουράτου (λ, 70% υπ.-56% άριστες), Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Νταφοπούλου, Καϊσέδο 2 (2/4 επ., 17% υπ.-17% άριστες), Σαλαγκούδη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 13 (6/11 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Γουίντερς 18 (15/33 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 45% υπ.-30% άριστες), Λαμπρούση 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 13 (10/31 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ, 41% υπ.-30% άριστες), Τσιτσιγιάννη 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ), Καράρο 1 (0/2 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 41% υπ.-29% άριστες), Γιώτα 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 16 (15/33 επ., 1 μπλοκ), Ζαφειρίου