Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Έ«Χ» ασε βαθμούς, Τίλεμανς και Μαρτίνες η Άστον Βίλα

Αμυντικές αδυναμίες φανέρωσε η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού στο ισόπαλο με 2-2 παιχνίδι της κόντρα στην Τσέλσι.

Σε εντός έδρας ισοπαλία 2-2 από την ιδιαίτερα μαχητική Τσέλσι υποχρεώθηκε η Άστον Βίλα, χάνοντας σημαντική ευκαιρία να ξεφύγει από την Τότεναμ στην μάχη της τέταρτης προνομιούχου θέσης, που οδηγεί στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι βρέθηκε να προηγείται με 2-0, αλλά είδε την Τσέλσι να κάνει φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και τρομερό come-back, παίρνοντας τον βαθμό (2-2) μέσα στο «Βίλα Παρκ».

Η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού στα ημιτελικά του Conference League έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο στο πρώτο μέρος με ουσία, αλλά να έχει πολλά αμυντικά κενά στο δεύτερο μέρος και να δέχεται πάνω από 20 τελικές συνολικά στο 90λεπτο!

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, έχασε με τραυματισμό τον υπερπολύτιμο Βέλγο χαφ, Γιούρι Τίλεμανς με θέμα στον προσαγωγό, αλλά και τον κίπερ του, Ντίμπου Μαρτίνες με ζήτημα στον οπίσθιο μηριαίο. Με τον βασικό τερματοφύλακα της Άστον Βίλα να μην έχει δικαίωμα συμμετοχής στον πρώτο ημιτελικό της Πέμπτης (2/5) λόγω τιμωρίας

Με τις ιδανικότερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το ματς η Άστον Βίλα, αφού ευύχησε να προηγηθεί μόλις στο 4 με αυτογκόλ του Κουκουρέγια από την προσπάθεια του ΜακΓκιν έ. Στο 27’ ήρθε η αναγκαστική αλλαγή του Τίλεμανς, με τον Ντιαμπί να παίρνει τη θέση του και εν τέλει στο 42’ ο Ρότζερς από την ασίστ του Κας έγραψε το 2-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αλλαγή για τους γηπεδούχους, αφού ο Όλσεν πήρε ρυθμό ενόψει Πέμπτης και αντικατέστησε τον τραυματία Μαρτίνες. Η Τσέλσι μπήκε φουριόζα και κυριάρχησε στο 45λεπτο, πιέζοντας ασφυκτικά, για να φτάσει στη μείωση του σκορ στο 62ο λεπτό με πλασέ του Μαντουέκε. Και είκοσι λεπτά μετά, ο σκόρερ έγινε δημιουργός, με τον Γκάλαχερ με φοβερό πλασέ εκτός περιοχής να εκτελεί τον Όλσεν για το 2-2.
Στο 81′ ο Γκάλαγκερ με καταπληκτικό αριστερό ισοφάρισε ενώ στο 4ο των καθυστερήσεων ο Πάλμερ σε ανεπανάληπτο τετ α τετ είδε τον Όλσεν να πετάει την μπάλα κόρνερ. Από το κόρνερ ο Μπαντιασίλ γύρισε στον Ντισασί και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το 2-3 δε μέτρησε ποτέ με το διαιτητή Πόσον να συμβουλεύεται την οθόνη και να σφυρίζει φάουλ του Μπαντιασίλ πάνω στον Ντιέγκο Κάρλος.

Η σύνθεση της Άστον Βίλα (4-4-1-1): Μαρτίνες (46’ Όλσεν) – Κας, Κόνσα, Τόρες, Ντίνιε – Μπέιλι (75’ Κάρλος), Τίλεμανς (27’ λ.τρ. Ντιαμπί, 83’ Ντουράν), Λουίς (75’ Ιροεγκμπούμαν), Ρότζερς – ΜακΓκίν – Γουότκινς.