Ε(χ)ασε την ευκαιρία

Ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το πλέον σημαντικό βήμα για  την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, μένοντας στο εκτός έδρας 0-0 απέναντι στη Λαμία.  Εχασαν σπουδαίες ευκαιρίες οι Πειραιώτες  που άξιζαν τη νίκη.

Πως ξεκίνησε: Ο Πέδρο Μαρτίνς  δεν έκρυβε εκπλήξεις στην ενδεκάδα σε σχέση με αυτό που περιμέναμε.  Με τον Αλέν κάτω απο τα δοκάρια, Γκασπάρ, Σισε,Αβραάμ και Τοροσίδη, απο δεξιά προς αριστερά.  Καμαρά -Καφού στη μεσαία γραμμή, με Λοβέρα-Ραντζέλοβιτς στα “φτερά” και τον Φορτούνη πίσω από τον Χασαν.

Το ματς:  Τα πρώτα λεπτά ήταν στην ουσία διαδικαστικού χαρακτήρα με την μία  ομάδα να προσπαθεί να “διαβάσει” το παιχνίδι της άλλης. Με τον Φορτούνη να παίρνει πρωτοβουλίες απο τον άξονα, ο Ολυμπιακός ψαχνε περισσότερο στη δημιουργία απέναντι σε μάι Λαμία που περίμενε να της δοθεί το δικαίωμα και να κάνει τρανζίσιον.

Χασάν τι έχασες!

Στο 27, ο Ολυμπιακός έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία. Στο build up  από την άμυνα  και την πάσα του Αβραάμ ο Χασάν πήρε τη  μπάλα μέσα στην περιοχή από τον  Βύντρα αλλά το τελείωμα του ήταν κάκιστο και η μπάλα πέρασε πάνω απο το τέρμα.

Με το παιχνίδι να μην  διεκδικεί δάφνες  ποιότητας  ο Ολυμπιακός απείλησε ακόμα μία φορά στο 38 με το σουτ του Ραντζέλοβιτς να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Θεοδωρόπουλο.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Ολυμπιακός απείλησε ,εκ νέου. Με το σουτ του Καμαρά να βρίσκιει και πάλι σε ετοιμότητα τον Θεοδωρόπουλο και τον Ραντζέλοβις ,φάτσα με το τέρμα, να στέλνει τη μπάλα στα “πετεινά του Ουρανού”.

Το απίστευτο με Σισε!

Στο 53, ο Σισέ έχασε απίστευτη ευκαιρία, όταν απο κόρνερ που εκτελέστηκε από αριστερά, ο  Αβραάμ έκανε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Σενεγαλέζος πετάχτηκε απο τοπουθενά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ με τον Τοροσίδη να περιμένει μάταια να του έρθει η μπάλα.

Οσο πέρναγε η ώρα, η Λαμία ισορρόπησε  το παιχνίδι ,ενώ ο  Ολυμπιακός μπορεί να είχε κατοχή μπάλας , αλλά η μπάλα δεν πήγαινε εύκολα στην επίθεση. Ο Μόρ δεν μπόρεσε να βοηθήσει περισσότερο από τον Ραντζέλοβιτς και αν το VAR  δεν έσωζε τον Ολυμπιακό στη φάση του 76, που ο Μπιανκόνι  ανατράπηκε από τον Αβραάμ ,με τον φορ της Λαμίας στην αρχή της φάσης να είναι οφσάιντ, τα πράγματα θα ήταν άσχημα. Τελευταία καλή φάση η  κεφαλιά του Σισέ  στο 89 που έφυγε άουτ.

MVP: Ο Λοβέρα, όσο αγωνίστηκε ήταν πολύ καλός και ιδιαίτερα κινητικός.

Η στιγμή: Η Ευκαιρία του Σισέ στο 53

Ο αδύναμος κρίκος: Για ακόμα μία φορά ο Ραντζέλοβιτς ήταν αρνητικός, παρά το ότι  εμπλέκεται σε δύο φάσεις.

Λαμία: Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Βάντερσον, Τζανετόπουλος, Ασίγκμπα, Μπουλούλης, Μπεχαράνο(88 Βλαχομήτρος) , Σασί(69 Μπιανκόνι), Βιγιάλμπα, Σάλιακας,Τιρόνε(74 Νιάσε)

Ολυμπιακός: Αλέν, Γκασπάρ, Αβραάμ, Σισέ, Τοροσίδη, Καφού, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς(55 Μορ), Φορτούνη, Λοβέρα(84 Μασούρας)  και Χασάν(82 Σουντανί)