ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Δυο ατυχίες κόστισαν βαθμούς, πάει για ανατροπή την Κυριακή!

Ξεκίνησε  στην Πάτρα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανοιχτού Στίβου, με την πρώτη ημέρα να ολοκληρώνεται με δυο σημαντικές ατυχίες για τον Ολυμπιακό, ο οποίος βρίσκεται στην τρίτη θέση με 62 βαθμούς και προπορεύονται ο δεύτερος Ελευθέριος Βενιζέλος με 64 βαθμούς και ο πρώτος ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας με 78 βαθμούς. Συγκεκριμένα οι πρωταθλητές στερήθηκαν των πολύτιμων υπηρεσιών του σπουδαίου Δημήτρη Τσιάμη στο τριπλούν, ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον αχίλλειο τένοντα στην προθέρμανση και δεν κατάφερε να αγωνιστεί. Το δεύτερο πρόβλημα προέκυψε με τον Πέτρο Κυριακίδη, ο οποίος λόγω ενοχλήσεων στη γάμπα δεν αγωνίστηκε στον τελικό των 400μ., προκειμένου να συμμετέχει στη σκυταλοδρομία 4Χ100μ. Ο Δημήτρης Τσιάμης είχε επίδοση 15,55μ. στα προκριματικά, και ήταν το ακλόνητο φαβορί για ένα ακόμα χρυσό, αλλά η απουσία του στοίχισε 13 βαθμούς που θεωρούνταν… σίγουροι, ενώ άλλους 10 βαθμούς στερήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» από την απουσία του Πέτρου Κυριακίδη στα 400μ.

Στον Ολυμπιακό κόστισαν οι βαθμοί από τις δυο μεγάλες αυτές ατυχίες, αλλά την Κυριακή οι πρωταθλητές θα κυνηγήσουν την ανατροπή, προκειμένου να κατακτήσουν το 15ο πρωτάθλημα και 6ο διαδοχικό.

Από κει  και πέρα το Σάββατο, οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στην Σκυταλοδρομία 4Χ100 (Θεοδωρόπουλος, Αλεξανδρίδης, Τριβυζάς, Κυριακίδης). Ο Χρήστος Κουτσογάκης με άλμα στα 15.42 τερμάτισε τέταρτος στο τριπλούν, ενώ έκτος ήταν ο Γεράσιμος Θεοδώρου με 17.03μ. Στο ίδιο αγώνισμα ο Παναγιώτης Ανυφαντής ήτα 12ος με 14.76μ.  Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χαράλαμπος Λυρής στα 110μ. εμπόδια τερματίζοντας πέμπτος.

Στις Γυναίκες, η Ανδριάννα Φέρρα, πραγματοποίησε εξαιρετική κούρσα στον τελικό στα 400μ. και έχασε στα τελευταία μέτρα την νίκη από την Ειρήνη Βασιλείου. Η πρωταθλήτρια του Ολυμπιακού σημείωσε χρόνο 53.53, επίδοση κοντά στο ατομικό της 53.25. Τέλος την έκτη θέση στο ύψος κατέκτησε η Κωνσταντίνα Κουτσούκη με 1.79μ.