Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Δυνατή μπροστά, «χωνί» πίσω!

youngboys-696x449

Η Γιανγκ Μπόις επικράτησε δύσκολα 4-3 της Σιον του Φάνη Γκέκα πριν τον ερχομό της στο Φάληρο για την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό.

Τις οικτρές αμυντικές της αδυναμίες φανέρωσε σε ακόμη ένα φετινό της παιχνίδι η Γιανγκ Μπόις.

Η προσεχής αντίαπλος του Ολυμπιακού για τη φάση των ομίλων του Europa League στην σημερινή της αναμέτρηση τα … χρειάστηκε μέχρι να καταφέρει να υποτάξει με 4-3 την αντίσταση της Σιόν του Φάνη Γκέκα και να αναρριχηθεί στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 26 πόντους, 15 λιγότερους, όμως από την πρωτοπόρο Βασιλεία!

Τέσσερις ημέρες πριν την …δοκιμασία της στοι «Γ. Καραϊσκάκης», η Γιανγκ Μπόις μπορεί να έδειξε αρετές στη επιθετική της λειτουργία, ωστόσο, τα πολλά αμυντικά κενά, που παρουσίασε , αναμένεται να αποτελέσουν …οδηγό για τον Πάουλο μπε΄ντο και τους παίκτες του στο επερχόμενο κομβικό παιχνίδι της Πέμπτης

Η ερχόμενη αντίπαλος των «ερυθρολεύκων» προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον Σουλεϊμάνι, αλλά η Σιόν κατάφερε να γυρίσει το … ματς εκμεταλεςυόμενη την αμυντική ολιγωρία της Γαινγκ Μπόις με δύο γκολ του Κονατέ.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 52’ με τον Οαρό, αλλά ο Ακολό με την σέντρα (53’) έβαλε εκ νέου την Σιον μπροστά στο σκορ με 2-3.

Ο Σικ στο 60ο λεπτό ισοφάρισε σε 3-3 και το τελικό 4-3 διαμόρφωσε ο Οαρό με πέναλτι στο 71’, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.

ΓΙΑΝΓΚ ΜΠΟΙΣ: Εμβογκό, Σάτερ, Κασίμ, Βον Μπέργκεν, Λέγιακς, Ζακάρια, Σανόγκο Τζούνιορ, Σικ (82’ Εμπαμπού), Σουλεϊμάνι (60’ Γκερντ), Φρέι (71’ Μπερτόνε), Οαρό.