ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Double Σκορ με πάρτι

Ο Ολυμπιακός παίζοντας καλό μπάσκετ σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης με τη Νίκη, επιβλήθηκε με σκορ 96-48 της ομάδας της Λευκάδας για την 19η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» πιέστηκαν μόλις για ένα δεκάλεπτο, πάτησαν γκάζι στο δεύτερο και… καθάρισαν το παιχνίδι επιστρέφοντας  από τα αποδυτήρια, σκοράροντας 20 πόντους σε 6 αγωνιστικά λεπτά.  Αυτή ήταν η 134η συνεχόμενη νίκη σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις και 116η στο πρωτάθλημα για τον Θρύλο, που συνεχίζει το αήττητο σερί του. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού η  Άννα Νίκη Σταμολάμπρου με 16 πόντους ενώ την ακολούθησε η Άννα Σπυριδοπούλου με 14.

Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα, με την διεθνή γκαρντ να πετυχαίνει τους πέντε πρώτους πόντους για το 5-0. Οι «ερυθρόλευκες» έμειναν άποντες για ένα πεντάλεπτο, η Νίκη έτρεξε παρόμοιο σερί, το οποίο διέκοψε και πάλι η Παυλοπούλου για το 8-5. Οι Γκρέιβς και Σπυριδοπούλου ακολούθησαν για το +9 (14-5), με την Γέμελος να παίρνει το ντράιβ αργότερα για το 16-8. Η Γκρέιβς «χτύπησε» ξανά για το 18-9, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-12.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην δεύτερη περίοδο με την Τόμας να σκοράρει με λέι απ και την Σταμάτη να πραγματοποιεί το 22-12 με βολές. Έπειτα από σερί καλές άμυνες και δύο ντράιβ των Σταμολάμπρου κα Τόμας το ματς πήγε στο 26-12 με την Γιουρτσένκοβα να δίνει διαφορά 16 πόντων στον Θρύλο (28-12). Η Νίκη πλησίασε με δύο τρίποντα (29-19), η Γέμελος απάντησε με τον ίδιο τρόπο, για να πετύχει στη συνέχεια και ένα δίποντο για το 35-19. Η Γιουρτσένκοβα από κοντά έκανε το 37-21 με τον Θρύλο να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 19 πόντους (40-21).

Επιστρέφοντας στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου. Παυλοπούλου και Γιουρτσένκοβα έστειλαν το ματς στο 49-26, με την Γκρέιβς να διαμορφώνει το +27 (53-26) με δύο δίποντα. Η Σλοβάκα σέντερ σκόραρε στον αιφνιδιασμό και η Τόμας έδωσε διαφορά 31 πόντων στην ομάδα της. Ο Θρύλος πέτυχε 20 πόντους σε έξι λεπτά (ντράιβ Σπυριδοπούλου για το 60-26), με την Γκρέιβς να είναι ασταμάτητη στις δύο ρακέτες και να σκοράρει για το 62-31.

To τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το σκορ στο 65-36, η Σπυριδοπούλου και η Τόμας έκαναν το 73-36, με την Ελληνίδα φόργουορντ να πετυχαίνει το τρίτο της τρίποντο στην περίοδο για το 76-39. Με σουτ από τα 6,75μ σκόραρε και η Σταμολάμπρου για το +40 (79-39), με την Ελληνίδα γκαρντ να κλέβει και να πετυχαίνει το λέι απ για το 81-39.

Η Νίκη είχε ένα μικρό ξέσπασμα, το οποίο διέκοψαν Σταμολάμπρου και Κοσμά για το 86-44, με την Γέμελος να στέλνει την διαφορά στους 44 πόντους 2 λεπτά πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε άνετα τη νίκη και έφτασε στα 134 συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 40-21, 65-36, 96-48

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 10 (3/7 δίπ., 3 ρίμπ., 5 ασ.), Σταμάτη 5 (1/3 τρ., 2 κλεψ.), Αυτζή (5 ριμπ., 4 ασ.), Σπυριδοπούλου 14 (4/5 τρ., 3 ριμπ., 3 ασ.), Παυλοπούλου 11 (3/3 τρ., 1/1 δίπ., 5 ασ.), Νικολοπούλου, Γκρέιβς 12 (5/9 δίπ.,  13 ρίμπ.), Γέμελος 13 (3/7 δίπ., 2/5 τρ., 4 ρίμπ., 4 ασ.), Γιουρτσένκοβα 9 (4/4 δίπ.), Λούκα, Κοσμά 6 (2/4 τρ.), Σταμολάμπρου 16 (5/7 δίπ., 2/5 τρ., 3 ρίμπ).

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Ντάνιελ 3 (1), Πανούση 16 (4), Πολυμένη 8 (2), Μαρούντα, Σουλιώτη, Τυπάλδου 3, Κερασοβίτη 4 (1), Πέτροβα 2, Μπέσαρντ 5, Τσέσλεκ 7.