«Διπλό» στη Γαλλία και Καλά Χριστούγεννα

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σοβαροί και πέρασαν νικηφόρα από την «Ldlc Arena». Επικράτησαν 85-73 και έφτασαν σε ρεκόρ 8-8 στη διοργάνωση. Με αρκετούς πρωταγωνιστές. Καθώς οι Κάνααν, Πίτερς, ΜακΚίσικ, Γουίλιαμς-Γκος και Φαλ έκαναν άριστη δουλειά. «Διπλό» στη Γαλλία και Καλά Χριστούγεννα.

• Ο MVP: Μουσταφά Φαλ. Τρομερή εμφάνιση του «ερυθρόλευκου» πύργου με 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 8 κοψίματα!
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το εξαιρετικό ποσοστό που είχε ο Θρύλος στα δίποντα με 66,7% (20/30 σουτ) ήταν καθοριστικός παράγοντας.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Γιουσουφά Φαλ. Ο σέντερ της Βιλερμπάν δεν… ανησύχησε τον Ολυμπιακό με 4 πόντους και 2 ριμπάουντ.
  • THE POINT: Οι 24 ασίστ του Θρύλου και τα 8-0 κοψίματα έπαιξαν κομβικό ρόλο για το αποψινό «διπλό».

Άνοιξε το ρυθμό

Η αφετηρία στο ματς είχε νευρικότητα και αστοχία. Στις τρεις πρώτες κατοχές του Ολυμπιακού, η Βιλερμπάν έκανε 2 κλεψίματα. Επίσης, με τον Λι (5π.) προηγήθηκε 7-4 (4′). Όμως αν και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 0/4 τρίποντα, με τον «ζεστό» Πίτερς (8π.) έκαναν 6-0 για το 7-10. Επίσης, και με το πρώτο τρίποντο (1/5) από τον Γουόκαπ προηγήθηκαν 7-13 (7′). Ο Μιλουτίνοφ μπήκε στο ματς, αλλά έκανε 2 φάουλ σε 1:01. Αν και η Βιλερμπάν ισοφάρισε 16-16, ο Θρύλος «απάντησε» με σερί 6-0. Με το τρίποντο του Κάνααν (2/3) και το γκολ-φάουλ του Γουίλιαμς-Γκος (16-22). Ειδικότερα με 4/5 τρίποντα στη σειρά και το τελευταίο του Παπανικολάου, έκλεισε το δεκάλεπτο με +7 (25-18).

Στον αστερισμό του Σακίλ!

Το ενθαρρυντικό στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η εμφάνιση του ΜακΚίσικ. Διότι ο Αμερικανός άρχισε με 2/2 τρίποντα για το 26-33 (13′), ενώ έδωσε και ασίστ στον Φαλ (26-35, 14′). Στη συνέχεια, μια βολή του Λαρεντζάκη από τεχνική ποινή και 2/2 του Πετρούσεφ έφεραν τη διαφορά στους 10 (28-38, 15′). Ο Σακίλ ήταν εξαιρετικός (9π. με 100%) με γκολ-φάουλ έκανε το 31-41. Επίσης, ο Λαρεντζάκης πέτυχε δύο σερί δίποντα για το 33-45 (17′). Το κρεσέντο του ΜακΚίσικ συνεχίστηκε (13π) για το 37-49 (19′) που δεν άλλαξε ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Μιας και ο Θρύλος είχε το εξαιρετικό 84,6% στα δίποντα (11/13)!

Πήρε… φωτιά ο Κάνααν

Το γρήγορο 8-2 που έκανε ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο, τον οδήγησε στο +18 (57-39, 22′). Επιπλέον, τη… σκυτάλη από τον ΜακΚίσικ πήρε ο Πίτερς με 7 πόντους ως το 23′ για το 41-59. Όμως δεν γίνεται ματς του Θρύλου στην Euroleague χωρίς «νεκρό» διάστημα! Διότι έμεινε χωρίς σκορ για σχεδόν 4′! Διάστημα που έκανε 4 λάθη, ενώ είχε και 0/2 τρίποντα. Έτσι η Βιλερμπάν έκανε σερί 11-0 για το 52-59 (27′). Αλλά ο Κάνααν έβαλε τέλος στην «ερυθρόλευκη» αφλογιστία με 9 διαδοχικούς πόντους για το 52-68 (29′). Επίσης το σερί έφτασε στο 12-0 με το τρίποντο του Λαρεντζάκη για το +19 (52-71). Όμως τα επιθετικά ριμπάουντ των Γάλλων (12) διαμόρφωσαν το 57-71.

«Διπλό» στη Γαλλία

Επιπλέον, το σερί της γαλλικής ομάδας έφτασε στο 9-0 και μείωσε σε 61-71 (32′), με τον Πετρούσεφ να το σταματά (61-73). Με τον Γουίλιαμς-Γκος να κάνει το 63-77 (34′) και τη διαφορά στο +14 όλα έδειχναν να έχουν πάρει το δρόμο τους. Αλλά ένα τρίποντο με αντιαθλητικό (!!!) φάουλ που δόθηκε στον Πετρούσεφ, έδωσε 4ποντο στον Λι (67-77, 35′). Αμέσως μετά δόθηκε ανύπαρκτο φάουλ του Κάνααν στον Καμπαρό, αλλά είχε 0/2 βολές. Όμως με δύο ατομικές ενέργειες του Κάνααν, το σκορ έγινε 69-81 (37′). Αν και η Βιλερμπάν μείωσε σε 73-81 με τις βολές του Λι (2:10), η άμυνα και τα καλάθια των Πίτερς (46,7”) και Γουίλιαμς-Γκος (9,1”) διαμόρφωσαν το τελικό 73-85. «Διπλό» στη Γαλλία και Καλά Χριστούγεννα.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 37-49, 57-71, 73-85.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.