Διπλό κορυφής στο ΟΑΚΑ 63-70 την ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός χωρίς να πιεστή ιδιαίτερα πήρε την νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ με 63-70 και παράλληλα κλείδωσε και την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Οι Ερυθρόλευκοι στην αρχή αιφνιδιάστηκαν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ 10-4 αλλά υπήρξε άμεση αντίδραση μειώνοντας την διαφορά μέχρι το  19-16.

Οι ερυθρόλευκοι αν και δεν είχαν σε καλή μέρα Σπανούλη και Πρίντεζη έπαιρναν πόντους από τον πολύ καλό Μάντζαρη αλλά και τον εξαιρετικό Λοτζέσκι που είχε 17 πόντους 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ,  με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να εγκλωβιστεί. Ο Αγώνας πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε  37-35.

Η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο  και στο 28 με ένα επιμέρους σερί 17-2 ο Ολυμπιακός ξέφυγε 41-52.

Στο φινάλε η ΑΕΚ προσπάθησε με τρίποντα να ξανά μπει στο παιχνίδι αλλά οι ερυθρόλευκοι με σωστό αγωνιστικό πλάνο κατάφεραν να πάρουν τελικά την νίκη και να υποχρεώσουν την Ένωση στην πρώτη της εντός έδρας ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-35, 47-52, 63-70

ΑΕΚ: Ούκιτς 9 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 14 (2), Νιούλεϊ 4, Μαυροκεφαλίδης 11 (1), ΜακΓκράθ, Ελόνου 8, Βασιλειάδης, Λαρεντζάκης 1, Μαυροειδής 10 (1), Τσαλμπούρης, Σάκοτα 6

Ολυμπιακός: Μπιρτς 10, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 10 (2), Σπανούλης 2, Γκριν 8 (1), Γιανγκ, Παπαπέτρου 4, Ουότερς, Μιλουτίνοβ 6, Λοτζέσκι 17 (1)