ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Διπλό» και κορυφή η Φενέρμπαχτσε [vid]

«Διπλό» και κορυφή η Φενέρμπαχτσε. Νίκησε 2-0 την Αλτάι στη Σμύρνη και πέτυχε το «τρία στα τρία» στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του τουρκικού πρωταθλήματος βρίσκεται η αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των ομίλων του Europa League. «Διπλό» και κορυφή η Φενέρμπαχτσε. Η ομάδα του Βίτορ Περέιρα επικράτησε 2-0 στη Σμύρνη της Αλτάι και είναι στην κορυφή, έχοντας 9 βαθμούς σε τρεις αγωνιστικές, μαζί με την Τραμπζονσπόρ. Την επόμενη αγωνιστική (4η), στην επανέναρξη των πρωταθλημάτων, θα φιλοξενήσει τη Σίβασπορ.

Υπεροχή από την αρχή

Η Φενέρμπαχτσε από την αρχή του ματς έδειξε πώς ήθελε όσο τίποτα άλλο τη νίκη. Και το έδειξε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Είχε την κατοχή της μπάλας, την πρωτοβουλία των κινήσεων. Αλλά στο πρώτο μέρος δεν αξιοποίησε καμιά από τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Η δουλειά έγινε στο δεύτερο ημίχρονο. Ειδικά μετά το πρώτο γκολ. Από εκείνο το σημείο τα πράγματα πήραν το δρόμο τους και η ομάδα του Βίτορ Περέιρα έβαλε τις βάσεις για να πάρει ένα ακόμα τρίποντο, να κάνει το «τρία στα τρία» και να βρεθεί στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, παρέα με την Τραμπζονσπόρ.

Δέκα λεπτά ήταν αρκετά

Χαμένες ευκαιρίες με τον Σαμουέλ στο 18′ και το 33′, αλλά και τον Μουχαμέντ στο 43′. Έτσι ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς σκορ, 0-0, το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο, όμως, η Φενέρμπαχτσε χρειάστηκε μόλις δέκα λεπτά για να τελειώσει το ματς και να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Αλτάι. Στο 51′ η εξαιρετική ενέργεια του Καντίογλου από θέση έξω αριστερή, η κίνησή του παράλληλα με το τέρμα και το σουτ από το ύψος της περιοχής, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον Λις (0-1). Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι γηπεδούχοι, η ομάδα του Περέιρα «κλείδωσε» τη νίκη. Στο 55′ ο Καντίογλου ήταν δημιουργός και το γύρισμα που έκανε από τα αριστερά, ήταν πάσα «πάρε-βάλε» γοα τον Βαλένσια που δεν αστόχησε από θέση βολής (0-2).

Αλτάι: Λις, Ναντέρι, Μπιόρκαντερ, Ακτσά, Ουζτούρκ, Καραγιέλ (83′ Ερντογάν), Πόκο (87′ Παϊσάο), Πινάρες (58′ Αρνό Ακά), Τιάμ, Κάπελ (58′ Μ. Ροντρίγκες), Ντάουντα (58′ Ραγιάν).

Φενέρμπαχτσε: Αλτάι, Κιμ (67′ Σερντάρ), Σανγκαρέ, Τισεράντ, Σάλαι, Σόσα, Καντίογλου, Λ. Γκουστάβο, Μουχαμέντ (77′ Χακάν Γιαντάς), Βαλένσια (63′ Σαμάτα), Οσαγι-Σαμουέλ (77′ Ζάιτς).