Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Διπλό» με ανατροπή για την Άρσεναλ! (video)

Με εξαιρετική εμφάνιση η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού απέδρασε με νίκη 3-1 από την έδρα της Λέστερ.

Σπουδαία νίκη για την Άρσεναλ, που έφυγε με το διπλό (1-3) από το Λέστερ και μπήκε στο κόλπο για μια θέση στην τετράδα.
Οι «κανονιέρηδες« έχοντας αποκτήσει τεράστια ντόπα αυτοπεποίθησης από την σπουδαία τους πρόκριση σε βάρος της Μπενφίκα, ανέδειξε πολλές αρετές τουλάχιστον στον δημιουργικό τομέα, με άμεση συνέπεια να φτάσει σε μία νίκη, η οποία της δίνει δικαίωμα στην ελπίδα σ εό,τι αφορά το κυνήγι της προνομιούχου τετράδας, που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου. Έτσι, η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των «16» του Europa League επανήλθαν άμεσα στις νίκες στην Premier League., ενώ έσπασαν την αρνητική παράδοση που τους ήθελε να μην μπορούν να κερδίσουν στο «Κινγκ Πάουερ» από το 2015.

Στο «Κινγκ Πάουερ», η Λέστερ ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη καλή στιγμή της, με τον Τίλεμανς να εκμεταλλεύεται τη «χαλαρότητα» της αντίπαλης άμυνας και να εκτελεί τον Λένο με διαγώνιο σουτ (6’).
Από ‘κει και πέρα, οι «κανονιέρηδες» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ισοφάρισαν στο 39’ με τη γυριστή κεφαλιά του Νταβίντ Λουίς από το ύψος του πέναλτι.

Η ομάδα του Αρτέτα έφτασε στην ανατροπή στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με το χτύπημα πέναλτι του Λακαζέτ (45’+2’).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στραβά για τους γηπεδούχους, αφού τραυματίστηκε ο μεσοεπιθετικός Μπαρνς. Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Ρότζερς, ήρθε το 3ο γκολ της Άρσεναλ στο 52’, σε μια φάση που ο Γουίλιαν σέρβιρε στον Πεπέ, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στην κενή εστία.