Διπλό ακατάλληλο για …καρδιακούς

Ο Ολυμπιακός πήρε τους τρεις βαθμούς στη Λαμία ,επικρατώντας με 1-2 εκμεταλλευόμενος το κυνικό και ουσιαστικό ,ελέω των δύο γκολ πρώτο ημίχρονο, των  Σισέ και Μπουχαλάκη. . Κάκιστος στο β μέρος ,βρέθηκε να δέχεται γκολ και να κινδυνεύει άλλες δύο φορές αλλά δεν κάηκε.

Πως  ξεκίνησε:Ο Πέδρο Μαρτίνς κατέβασε την ομάδα του με 4-2-3-1, έχοντας τον Βατσλίκ στην εστία και τους Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλο, Σισέ και Ρέαμπτσουκ. Στα χαφ οι Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά, με τους Βαλμπουενά, Αγκιμπού Καμαρά, Ονιεκούρου στην μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον προωθημένο Τικίνιο.

Το ματς:

Η αναμέτρηση έμοιαζε ισορροπημένη στο πρώτο τέταρτο  με τη Λαμία να είναι λίγο πιο “ζωντανή” απο τον Ολυμπιακό, και μάλιστα στο 10ο λεπτό θα μπορούσε να είχε πάρει και το προβάδισμα.

Σωτήρας Βατσλίκ-Killer Σισέ

Στο 10, λοιπόν ο Κίπερ του Θρύλου έδειξε τα αντανακλαστικά του όταν  απο αριστερά ο Ρόμανιτς έκανε σέντρα και ο Τιρόνε, ξεχασμένος στην άμυνα, έπιασε ωραία κεφαλιά στην αντίθετη πλευρά του Τσέχου που όμως έδιωξε τη μπάλα εξαιρετικά.

Δύο λεπτά μετά ο Ολυμπιακός κέρδισε φάουλ μέταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής της λάμιας και προς τα δεξιά ,με τον Βαλμπουενά να εκτελεί εξαιρετικά και τον Σισέ, πιο ψηλά από συμπαίκτες και αντιπάλους να σκοράρει το 0-1. Από κει και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε. Με τους δύο Καμαρά, τον Μπουχαλάκη αλλά και κορυφαίο όλων τον Βαλμπουενά, ο Ολυμπιακός ήλεγχε τον ρυθμό απέναντι σε μία Λαμία που προσπαθούσε να κάνει παιχνίδι από τα άκρα αλλά μέχρι εκεί.

To 0-2 έμοιαζε θέμα χρόνου και δεν άργησε να έρθει. Με τον Μπουχαλάκη να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή, τη μπάλα να κοντράρει στον Μαζουλουξή τόσο όσο για να πάρει ύψος να ξεγελάσει τον Σαράνοφ για το 0-2.

Εβγαλε κούραση και έκανε το ματς ντέρμπι

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να πηγαίνει πιο …συντηρητικά στο παιχνίδι  και όταν έβρισκε την ευκαιρία, πάντα με τον Βαλμπουενά κορυφαίο, προσπαθούσε να απειλήσει. Στο 51, ο Γάλλος δεν βρήκε στόχο στο σουτ, ενώ στο 60, ο Τικίνιο βρέθηκε σε θέση βολής αλλά καθυστέρησε να γυρίσει και έχασε τη φάση. Είχε προηγηθεί η ευκαιρία της Λαμίας στο 58, με τον Καραμάνο  ,η κεφαλιά  του οποίου βρήκε το δοκάρι του Βατσλικ.

Εδωσε δικαιώματα

Οσο πέρναγε η ώρα ο Ολυμπιακός γύριζε πίσω και η Λαμία έπαιρνε αέρα και χώρο. Αποτέλεσμα  ήταν η μείωση του σκορ με τον Καραμάνο  ,που βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, ύστερα απο προσπάθεια  του Ελευθεριάδη απο δεξιά και ασίστ του Ρόμανιτς.

Ο Βύντρα απείλησε

Το παιχνίδι έγινε ροκ , με τον Ολυμπιακό να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 74, όταν απο φάουλ του Κούντε, η μπάλα βρέθηκε μέσα στην  περιοχή αλλά ο Μπουχαλάκης δεν μπόρεσε να σκοράρει και στο 79 χάθηκε η τεράστια ευκαιρία για το 2-2, όταν απο φάουλ που εκτελέστηκε από αριστερά, η μπάλα πέρασε απο συμπαίκτες και αντιπάλους και έφτασε στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Βύντρα πλάσαρε πιεζόμενος, όσο γινόταν απο τον Μπουχαλάκη έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η στιγμή: Ουσιαστικά είναι δύο οι στιγμές. Τα δύο γκολ του Ολυμπιακού στο πρώτο μερος και η ευκαιρία του Βύντρα στο 79.

MVP: Κορυφαίος ο Βαλμπουενά, όσο αγωνίστηκε.

O αδύναμος κρίκος:Ολος ο Ολυμπιακός του β μέρους.

Ο Ρέφερι: Χωρίς μεγάλα λάθη ο Διαμαντόπουλος

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σκόνδρας(40 Βύντρα), Αντζέτζο, Μαζουλουξής, Μαρτίνεθ- Τζανδάρης(84 Γκέντσογλου), Νούνιες, Τιρόνε(65 Μανούσος), Ρόμανιτς, Μανουσάκης(65 Ελευθεριάδης), Καραμάνος

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ – Καρμπόβνικ(84 Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ – Μπουχαλάκης. Μ. Καμαρά(84 Σουρλής) – Αγκιμπού Καμαρά(76 Βρουσάι), Βαλμπουενά(62 Κούντε), Ονιεκούρου(76 Λόπες) – Τικίνιο