Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤ

Δικαίωση για τον Ολυμπιακό

Καθαρή ήταν η έκθεση του παρατηρητή  Διαιτησίας παρά τις φωνές των ιθυνόντων του Ηρακλή για δήθεν φάουλ του Βεζένκοφ επί του Παπαδάτου στην εκπνοή του κανονικού αγώνα.

Στον … κάλαθο των αχρήστων έπεσαν τα παράπονα των παραγόντων του Ηρακλή, που νοσταλγούν τον «Φάρο του ελληνικού μπάσκετ.

Όπως αποδείχθηκε η  τελευταία φάση, πριν την παράταση στο Ιβανώφειο, με το τρίποντο του Παπαδάκη, δεν είχε κάτι μεμπτό, όπως καταγράφει στην έκθεσή του, ο παρατηρητής Δημήτρης Μπήτης. Συγκεκριμένα, δεν υπήρξε κανένα φάουλ από πλευράς του Σάσα Βεζένκοφ  πάνω στην προσπάθεια του παίκτη δεν δόθηκε και όπως προκύπτει από την έκθεση του παρατηρητή, ορθώς δεν δόθηκε, αφού δεν προκύπτει παράβαση.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην παράταση με τον Ολυμπιακό αρκετά πιο προσεκτικό να φτάνει στη νίκη με 90-96

Όπως και να ‘χει, οι δύο από τους τρεις διαιτητές (Κατραχούρας και Παπαπέτρου) ορίστηκαν κανονικά για την 5η αγωνιστική. Γεγονός που ενισχύει ακόμη περισσότερο την έκθεση του κ. Μπήτη, για την ορθότητα με την οποίοι οι διαιτητές αντιμετώπισαν το ματς στο Ιβανώφ