ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Διέλυσε τον Αθηναϊκό!

Την 22η διαδοχική της νίκη στην Α1 πέτυχε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού συντρίβοντας τον Αθηναϊκό με το εμφατικό 86-58.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η ομαδάρα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού την αναμέτρησή της με τον Αθηναϊκό!

Οι δις Κυπελλούχες Ελλάδας πιάνοντας πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης δεν δυσκολεύθηκαν καθόλου, ώστε να επιβληθούν της ομάδας του Βύρωνα στο ΔΑΚ Γλυφάδας με το εντυπωσιακό 86-58 και να πετύχουν την 22η διαδοχική τους νίκη στην φετινή Α1, κλείνοντας με το απόλυτο τις φετινές επίσημες αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στην κανονική σεζόν! Με φόντο την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου αήττητου νταμπλ!

Κορυφαίες για τον Ολυμπιακό η Εβίνα Μάλτση με 20 πόντους και Στέλλα Καλτσίδου με 15 χωρίς να υστερήσει καμία από τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη.

«Φουριόζες» μπήκαν οι «ερυθρόλευκες» στο παρκέ, έχοντας ξεκάθαρη διάθεση να καθαρίσουν από πολύ νωρίς το ματς. Με «όπλο» την πολύ πιεστική τους άμυνα, αλλά και την έφεσή τους στο γρήγορο παιχνίδι, οι Κυπελλούχες δεν άργησαν να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους και να μετατρέψουν την ομάδα του Βύρωνα σε … σάκο του μποξ.

Στα πρώτα πέντε λεπτά ο Ολυμπαικός προηγήθηκε με το εντυπωσιακό 14-0, με τις Χατζηνικολάου και Τζόνσον να οδηγούν στο σκοράρισμα.

Οι όμορφες συνεργασίες διαδέχονταν η μία την άλλη και κάπως έτσι, η ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με το εμφατικό 26-6 (!) και να δείχνει τις άγριες διαθέσεις του!

Το ευρύ προβάδισμα απελευθέρωσε ακόμη περισσότερο τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη, οι οποίες συνέχισαν να «βομβαρδίζουν» το αντίπαλο καλάθι, για να φθάσουν να προηγηθούν 31-9 στο 12′! Ο Αθηναϊκός από την άλλη πλευρά προσπάθησε να φανεί κάπως ανταγωνιστικός με τις δανεικές από τον Θρύλο Καλογήρου και Μπαλτά να ηγούνται στο σκοράρισμα, μειώνοντας για το 39-27 του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τις Μάλτση, Καλτσίδου και Τζόνσον να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους έκλεισε την τρίτη περίοδο με διαφορά 21 πόντων (66-45), δίνοντας ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα, για να έρθει το τελικό 86-58 μέσα από πολλές όμορφες συνεργασίες.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 39-27, 66-45, 86-58.