Διδακτική ήττα

sergio-llull-real-madridΠρεμιέρα με το αριστερό για τον Ολυμπιακό  στη Νέα Euroleague  καθώς έχασε από τη Ρεάλ με 83-65  στη Μαδρίτη.  Κορυφαίος ο  Λοτζέσκι   με 14 πόντους,12 ο Σπανούλης.Εξαιρετικός ο Μπιρτς.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Πειραιώτες ξεκίνησαν  το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας προσπάθησαν να “τρέξουν” τον ρυθμό ,Σπανούλης και Παπανικολάου έδεχναν ορεξάτοι  και εύστοχοι, αλλά ο Γιούλ που όταν βλέπει Ολυμπιακό κάτι παθαίνει  σκοράροντας 15 πόντους στην πρώτη περίοδο έφερε τους “μερένχες” μπροστά  με 24-17.

Ο Σφαιρόπουλος, αλλάξε την τριάδα των γκάρντ ,με Χάκετ-Λοτζέσκι και Γκρίν , ο Αγραβάνης μπήκε δυνατά με γκολ -φάουλ (24-21), αλλά οι Μαδριλένοι εκμεταλλευόμενοι και την αμυντική ανισορροπία που δημιουργούσαν οι κακές επιθετικές επιλογές, σε συνδυασμό με την ευστοχία της Ρεάλ έφερε το 31-23.   Ο Ολυμπιακός ,ωστόσο, κατάφερε να επιστρέψει ισορροπώντας το ματς και σταδιακά έκλεισε τη διαφορά (33-30) ,με το πρώτο ημίχρονο να “κλείνει στο 42-40.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός ήταν κοντά στο σκορ(49-46) και με ένα ξέσπασμα ,προηγήθηκε με 49-51.

Η Ρεάλ ,όμως, μπόρεσε εκμεταλλευόμενη την ενέργεια  που έβγαλε στην επίθεση και τον Ολυμπιακό να μην βρίσκει λύσεις κατάφερε να προηγηθεί με 58-51.

Με τα ατομικά λάθη των παικτών του Ολυμπιακού, όσο και του Λα Μόνικα που έβαλε το χεράκι του, αλλά και τη  Ρεαλ να βρίσκει λύσεις στην επίθεση,  η διαφορά έφτασε στο  +18 ,που σαφέστατα αδικεί τον Ολυμπιακό..

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Ράντολφ 7, Ντέιπερ 2, Ρούντι Φερνάντεζ 7 (1), Ντόνσιτς 11 (2), Ρέγιες 6, Αγιόν 9, Κάρολ 10, Χάντερ 4, Γιουλ 22 (4), Τόμπκινς 2, Τέιλορ 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν, Μπιρτς 6 (10 ριμπ.), Γιανγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης 12 (2), Αγραβάνης 6 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 6, Λοτζέσκι 14 (3).