ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Δεν τα κατάφερε στην Πολωνία

Την ήττα 76-52 από την πολύ ισχυρή πολωνική Πολκόβιτσε γνώρισε το βράδυ της Τετάρτης η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν μέσα στο ματς στην πρώτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το παιχνίδι της πολωνικής ομάδας που είναι στη δεύτερη θέση του ομίλου. Δεν τα κατάφερε στην Πολωνία.

• O MVP: Η Στέφανι Μαβούνγκα. Δεν ήταν μόνο οι 19 πόντοι που πέτυχε. Αλλά τα 17 ριμπάουντ που πήρε, εκ των οποίων τα 9 επιθετικά.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η Πολκόβιτσε πήρε 17 επιθετικά -και 51 συνολικά- ριμπάουντ και κατάφερε να πετύχει 16 πόντους από τις δεύτερες επιθέσεις της.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η Αγγελική Νικολοπούλου. Η Ελληνίδα γκαρντ σε 30:54 που αγωνίστηκε είχε 0/5 σουτ (0/2διπ. και 0/3τρ.) και μόλις 3 ασίστ,
  • THE POINT: Όταν η μία ομάδα (σ.σ.: Πολκόβιτσε) έχει 55.3% στα δίποντα και η άλλη (σ.σ.: Ολυμπιακός) 35.3%, δεν μπορεί να διεκδικήσει κάτι.

Πάλεψε όσο μπορούσε στην Πολωνία

Αν και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-2 με το τρίποντο της Σταμολάμπρου στο 2′, η Πολκόβιτσε με 10-0 πήρε τα ηνία στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν στο 9′ (14-12) και στο 17′ (27-24) με Σταμάτη (τρίποντο) και Σουκ, αντίστοιχα. Ωστόσο, στα τελευταία 3:14 του δευτέρου δεκαλέπτου, η πολωνική ομάδα έκανε σερί 12-0 και έκλεισε το ημίχρονο στο +15. Τα 7 επιθετικά ριμπάουντ της πολωνικής ομάδας έκανε ζημιά στο Θρύλο. Αλλά και το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκες» δεν πήγαν στις βολές, ενώ οι γηπεδούχες είχαν 6/7 στο πρώτο μέρος.

Η Πολκόβιτσε ανέβασε την ένταση του ματς στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο. Ήταν περισσότερο αποτελεσματική, ενώ ο Ολυμπιακός δεν είχε εύκολο σκοράρισμα με εξαίρεση τους πόντους της Γκούσταφσον. Η αναλογία ασίστ/λαθών μέτρησε επίσης, καθώς οι Πολωνές είχαν 20/15, ενώ οι «ερυθρόλευκες» 14/16. Η διαφορά πέρασε τους 20 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτο (52-30), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε και στην μέγιστη τιμή που ήταν το +29 (67-38, 35′) για την Πολκόβιτσε, για να μειώσει ο Θρύλος σε 71-49. Δεν τα κατάφερε στην Πολωνία.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 39-24, 52-30, 76-52.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.