ΠΟΛΟ

Δεν τα κατάφεραν οι Γυναίκες στην Ισπανία

Η εθνική πόλο Γυναικών δεν τα κατάφερε στο ματς με την Ισπανία, στην Τενερίφη, για το World League. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προσπάθησε, αλλά δεν είχε λύσεις ως το τέλος με αποτέλεσμα να μείνει εκτός διεκδίκησης ενός από τα τρία εισιτήρια της πρόκρισης στην τελική φάση. Δεν τα κατάφεραν οι Γυναίκες στην Ισπανία.

Ήττα 13-9 για την εθνική πόλο Γυναικών στο ματς με την Ισπανία, στην Τενερίφη. Με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να μείνει εκτός διεκδίκησης ενός από τα τρία εισιτήρια που οδηγούν στην τελική φάση του World League. Έτσι, ανήμερα της Κυριακής του Πάσχα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-6. Με το ματς να είναι προγραμματισμένο για τις 12:00 το μεσημέρι.

Η άμυνα δεν λειτούργησε στο δεύτερο ημίχρονο

Το μεγάλο πρόβλημα αποδείχθηκε η αμυντική λειτουργία, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ελλάδα ήταν μέσα στο ματς ως το τρίτο οκτάλεπτο. Αν και χρειάστηκε να περάσουν 10’17” για να βρει γκολ. Μετά το 1-0 του πρώτου οκταλέπτου, η Ειρήνη Νίνου μείωσε σε 2-1, 5:43 για το ημίχρονο. Στη συνέχεια, η Μυριοκεφαλιτάκη σκόραρε 2:43 για το ημίχρονο, μειώνοντας σε 3-2. Έτσι έληξε το πρώτο μέρος. Στις αρχές του τρίτου η Ισπανία προηγήθηκε 4-2, αλλά η Ξενάκη (6:38) και η Ελευθεριάδου (5:48) ισοφάρισαν σε 4-4.

Εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ για τις Ισπανίδες, η Ελευθεριάδου μείωσε σε 6-5, 1:59 για το τρίτο, όπως και σε 7-6, 1:06 για το τέλος της περιόδου, η οποίο έληξε τελικά 8-6. Η Ελλάδα δέχθηκε άλλα πέντε γκολ στο τελευταίο οκτάλεπτο. Μείωσε σε 9-7 με την Βάσω Πλευρίτου, 6:17 για το τέλος, αλλά μετά έχασε την επαφή με το σκορ, με το ματς να λήγει 13-9. Δεν τα κατάφεραν οι Γυναίκες στην Ισπανία.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 2-2, 4-5, 3-5.

Ισπανία (Μίκι Όκα): Εστέρ Ράμος, Αριάδνα Ρουίς Μπαρίλ, Εσπάρ Λακέ, Μπέα Ορτίς 2, Κάμους 1, Γκονζάλες 1, Πένια, Γιούντιθ Φόρκα 4, Έλενα Ρουίς 5, Μουνιός, Αρόνιες, Τέρε.

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 4, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ξενάκη 1, Νίνου 1, Ιωάννου, Ελληνιάδη, Βασιλική Πλευρίτου 1, Σιούτη, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Καρύτσα.