ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δεν τα κατάφεραν οι Έφηβοι

Την ήττα με 2-1 γνώρισαν οι Έφηβοι του Ολυμπιακού από τους αντίστοιχους του ΠΑΟΚ. Πιο συγκεκριμένα, στον τελικό της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος Super League Κ17. Εξάλλου, το ματς έγινε στο Αγρίνιο. Δεν τα κατάφεραν οι Έφηβοι.

Ήττα για τους Εφήβους

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να παίζουν δυνατά κυρίως στο χώρο του κέντρου. Αλλά χωρίς μεγάλες ευκαιρίες. Επιπλέον, στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε μια σημαντική στιγμή με τον Δαρβίρα. Όταν επιχείρησε μακρινό σουτ το οποίο κατέληξε άουτ. Ακόμα, ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρία με τον Τσιτσίλα -μέσα από την περιοχή. Ωστόσο ο Γεωργακόπουλος μπλόκαρε. Έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο. Βέβαια το δεύτερο μέρος δεν άρχισε καλά. Μιας και στο 47′ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε. Ειδικότερα, μετά από γύρισμα του Στύλου, ο Ντούνγκα από κοντά έκανε το 0-1.

Δεν τα κατάφεραν

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό. Επίσης είχε δυο καλές ευκαιρίες με τον Κτενά και τον Τζάμαλη. Αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Όμως στο 66′ ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Μετά το μαρκάρισμα του Σουλανιάκου στον Μύθου. Κατόπιν ο Κοσίδης ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» για το 0-2. Αλλά στο 80′ ένα ακόμα πέναλτι. Ανατροπή του Μιχαηλίδη από τον Μπαταούλα. Λοιπόν, ο Φίλης σημάδεψε σωστά και μείωσε σε 1-2. Επιπρόσθετα, ο Κτενάς στις καθυστερήσεις άγγιξε το 2-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ17 (Δ. Μαυρογενίδης): Γεωργακόπουλος, Σκουρόπουλος, Φράγκος, Καρκατσάλης, Σουλανιάκου, Φίλης, Ζουριδάκης (55′ Μιχαηλίδης), Πλις (61′ Λάνα), Μπιμπίκας (46′ Τζάμαλης), Δαρβίρας (73′ Καρακώστας), Βασιλακόπουλος (61′ Κτενάς).

ΠΑΟΚ Κ17 (Δ. Ορφανός): Μπέλερης, Τσιότας, Βυρσωκίνος, Κοσίδης, Μπαταούλας, Ελευθεριάδης, Τσιτσίλας (77′ Μπέρδος), Παπανικόπουλος (86′ Γκιόκα), Στύλος (73′ Θεοφίλου), Μύθου, Ντούνγκα.