ΜΠΑΣΚΕΤ

Δεν τα κατάφεραν οι Έφηβοι του Θρύλου

Ήττα για τους «ερυθρόλευκους» στο ματς της 2ης αγωνιστικής με τον Προμηθέα.

Ήττα για την εφηβική ομάδα του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής του Πανελληνίου πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Προμηθέα. Οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 94-79 και πλέον δυσκολεύει ο δρόμος τους για να κατακτήσουν τον τίτλο.

Οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη δεν ήταν καλοί στην άμυνα. Δέχθηκαν 46 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και άλλους 48 στο δεύτερο. Με τη διαφορά να μεγαλώνει στο τελευταίο δεκάλεπτο και να φτάνει στους 15 πόντους. Κυρίως γιατί η ομάδα της Πάτρας εκτέλεσε 10 βολές παραπάνω, αλλά είχε και πολύ υψηλό ποσοστό στα δίποντα με 61,4%, με 27 στα 44!

Επίσης κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ, καθώς μάζεψε 45 έναντι 36 του Ολυμπιακού. Κι αυτό ήταν που έκανε τη διαφορά στην αναμέτρηση. Διότι στα λάθη, οι Πατρινοί είχαν 15 έναντι 8 του Θρύλου, αλλά αυτό δεν έπαιξε τελικά ρόλο όσον αφορά στον νικητή. Εδώ θα πρέπει να σημειωθεί πώς οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν τρόπο να σταματήσουν τον Μαντζούκα, με τον παίκτη του Προμηθέα να έχει 37 πόντους με 13/19 δίποντα και 11/18 βολές, όταν συνολικά ο Ολυμπιακός είχε 22 στο ματς. Επόμενο ματς την Παρασκευή στις 20:00, με αντίπαλο το Ηράκλειο 0ΑΑ.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 41-46, 61-68, 79-94.