Δεν είχαν καθαρό μυαλό…

. ΓΜισή έμεινε η ανατροπή για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού στον πέμπτο τελικό της Volley League Γυναικών. Καθώς, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 σετ, το γύρισε. Όμως μετά το υπέρ του 2-1, δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Επιπλέον, μέσα σε όλα και η ατυχία. Διότι στο 20-13 του τέταρτου σετ χτύπησε η Νίζετιχ. Το αποτέλεσμα ήταν πώς έμεινε εκτός από τη συνέχεια του τελικού. Ειδικότερα στο τάι μπρέικ, η απουσία της μέτρησε. Για τη νίκη 3-2 του ΠΑΟ και την απώλεια του πρωταθλήματος, για άλλη μια χρονιά. Δεν είχαν καθαρό μυαλό…

• Η MVP: Κένια Καρκάσες. Λοιπόν με διαφορά η καλύτερη παίκτρια του ματς. Καθώς πήρε 29π. με 46% στην επίθεση.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Οι ξένες παίκτριες του Παναθηναϊκού έκαναν τη διαφορά και αυτό μέτρησε πολύ στην εξέλιξη του τάι μπρέικ.
  • Η «ΜΑΧΗ» ΤΟΥ ΦΙΛΕ: Όπως και να το κάνουμε, τα διπλάσια μπλοκ (σ.σ. 12 με 6) που είχαν οι «πράσινες» μέτρησαν πολύ!
  • MATCH STATS: Ο Ολυμπιακός είχε 33% στην επίθεση, ενώ ο ΠΑΟ είχε 42%, με 60% στο τάι μπρέικ. Οι άσσοι ήταν 2-2.

Έκαναν μεγάλη ανατροπή

Πράγματι, ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο ματς. Έτσι έμεινε πίσω με 7-3. Όμως οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση, έφεραν το σετ στο 24-24, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος κάνοντας το 24-26 για το 0-1 στα σετ. Στο δεύτερο, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν ένα εκρηκτικό ξεκίνημα. Για το 5-1. Κάπου εκεί τα κορίτσια του Μίτσελι έχασαν την συγκέντρωσή τους με το σκορ να πηγαίνει αμέσως στο 5-4. Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 18-19. Εκεί ο Ολυμπιακός έκανε ένα 4-0 σερί πήγε το σετ στο 21-19 για να το κατακτήσει τελικά 25-21 για το 1-1. Στο τρίτο και πάλι ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά βρέθηκε πίσω 1-5, αλλά το έφερε και πάλι στα ίσια 11-11. Η Κούμπουρα ανέβασε απόδοση, τελείωσε αρκετές μπάλες και έτσι οι γηπεδούχες πήραν το σετ για το 2-1 με 25-21.

Έλειψε το καθαρό μυαλό

Στο τέταρτο οι ερυθρόλευκες άρχισαν και πάλι να μην έχουν καθαρό μυαλό, ο Παναθηναϊκός να τελειώνει εύκολα μπάλες αλλά και να παίρνει πόντους από το μπλοκ. Έτσι κατέκτησε το σετ 25-18, για το 2-2 και έτσι ο τελικός πήγε στο τάι μπρέικ. Όμως το χειρότερο ήταν ο τραυματισμός της Νίζετιχ στο 20-13 του τέταρτου σετ. Καθώς χτύπησε στη γάμπα και δεν μπόρεσε να βοηθήσει στη συνέχεια. Ειδικά στο πέμπτο σετ, η απουσία της ήταν αισθητή. Εκεί οι φιλοξενούμενες ήταν πιο ψύχραιμες. Μιας και προηγήθηκαν 7-3. Μετά διαχειρίστηκαν καλά τη διαφορά που πήραν. Για να πάρουν το σετ με 15-9, αλλά και τη νίκη με 3-2. Δεν είχαν καθαρό μυαλό…

Τα σετ 2-3 σε 2.21: 24-26, 25-21, 25-21, 18-25, 9-15.

• 1ο σετ: 3-8, 12-16, 20-21, 24-26
  • 2ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-21
  • 3ο σετ: 5-8, 16-15, 21-19, 25-21
  • 4ο σετ: 8-7, 10-16, 14-21, 18-25
  • 5ο σετ: 3-5, 7-10, 7-12, 9-15

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 59 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλου και του Παναθηναϊκού από 2 άσσους, 71 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 8 (8/27επ., 65% υπ. – 35% άριστες), Καράρο 3 (3/4 επ.), Εμμανουηλίδου, Κούμπουρα 23 (22/63 επ., 1 μπλοκ), Φαριόλ 12 (7/14 επ., 5 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 16 (16/51 επ., 33% υπ. – 9% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 100% υπ. – 67% άριστες), Λαμπρούση 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Βλαχάκη 2 (2/7 επ., 40% υπ. – 10% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1 άσσος), Τάνη, Σαμπάτη (λ.).

Παναθηναϊκός (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Καρκάσες 29 (25/54 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 22% άριστες), Άτκινσον 20 (18/49 επ., 2 μπλοκ), Γκρόθες 11 (11/31 επ., 67% υπ. – 50% άριστες), Παπαφωτίου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Σαμαντάν 14 (11/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ., 51% υπ. – 29% άριστες), Φουμάκη, Μεταξά.